Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Czy wpisy w Google Moja Firma zastąpią posty w Google+?

Opublikowano: 28-06-2017
Czas potrzebny do przeczytania: 3:05 min
Wpisy (ang. "Posts") w Google Moja Firma to funkcja dostępna dla lokalnych firm od 22 czerwca 2017 roku. A wygląda przykładowo tak:
 


Wpisy widoczne w lokalnym panelu firmy (kliknij aby powiększyć)
Źródło: Wyniki wyszukiwania Google


Czyli to nic innego jak krótkie "posty", podobne do tych z Facebooka czy Google+, ale wyświetlane bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google. Mają to być krótkie (100-300 słów) informacje/nowości o firmie i jej ofercie z atrakcyjnym zdjęciem (minimalne wymiary to 250x250 pikseli), które wyświetlą się w lokalnym panelu na zapytania brandowe (czyli takie, które zawierają w sobie nazwę firmy).


Aktualizacja z 06.07.2017:  Wpisy automatycznie wygasają po upływie 7 dni - 6-ego dnia otrzymujemy maila z przypomnieniem. Jeśli jednak Wpis jest wydarzeniem, wygaśnie dopiero z datą końca tegoż wydarzenia.


Dodawanie przycisków i tworzenie wydarzeń
Bardzo fajną funkcją jest możliwość dodania jednego z przycisków: więcej informacji, zarezerwuj, rejestracja, kup lubzapisz ofertę. Do takiego przycisku przypisujemy adres URL i użytkownik po kliknięciu przenoszony jest w odpowiednie miejsce na naszej stronie internetowej.


Przyciski dostępne we Wpisach
Źródło: Google Moja FirmaDodatkowo możemy zrobić z wpisu wydarzenie. Trzeba je tylko odpowiednio nazwać (np. "Weekend szalonych przecen"), ustawić datę i godzinę rozpoczęcia oraz zakończenia.

Tworzenie z Wpisów wydarzeń - jak widać, drobnostki są jeszcze do dopracowania
Źródło: Google Moja Firma


Przed ostateczną publikacją klikamy w "Podgląd" aby zobaczyć czy wszystko jest w porządku. Po publikacji mamy również możliwość edycji wpisu oraz jego usunięcia (jeśli np. wpis jest już nieaktualny).

Oczywiście, aby skorzystać z funkcji, trzeba mieć konto Google Moja Firma i zweryfikować swój wpis w tym serwisie.

Dla osób niezaznajomionych z tematem Google Moja Firma odsyłamy do naszego przewodnika po tej usłudze.Prosto, łatwo... czy skutecznie?

Dodawanie wpisów przez Google Moja Firma jest dziecinnie łatwe. I takie miało być w założeniu. Czy jednak będzie skuteczne?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to świetna alternatywa dla postów na serwisie Google+, który stopniowo traci aktywnych użytkowników na rzecz innych sieci społecznościowych. Być może z biegiem czasu również we "wpisach" pojawią się bardziej zaawansowane funkcje a same wpisy zaczną się wyświetlać nie tylko na zapytania brandowe.

Jak zwykle - pożyjemy, zobaczymy. A póki co gorąco zachęcamy wszystkie firmy lokalne do publikowania wpisów i analizowania statystyk, które udostępniane są bezpośrednio w panelu Google Moja Firma.
Chronologia wprowadzania nowej funkcji:

  • 26 stycznia 2016 - funkcja dostępna sztabom kandydatów na prezydenta USA;
  • 4 marca 2016 - kilkadziesiąt małych firm, wybranych przez Google, zaczyna testować nową funkcję;
  • 19 sierpnia 2016 - rozszerzenie testów na tysiące małych firm w Brazylii, USA i Indiach;
  • 17 lutego 2017 - w postach pojawiają się animowane gify;
  • 22 marca 2017 - rozszerzenie testów na muzea, filmy, muzyków, drużyny i ligi sportowe w USA i Brazylii;
  • 22 czerwca 2017 - WPROWADZENIE FUNKCJI DLA WSZYSTKICH FIRM LOKALNYCH;
  • 26 czerwca 2017 - firmy zapisują się na listę oczekujących na możliwość publikowania jednego posta w wielu lokalizacjach jednocześnie.


Źródła:  Search Engine Land 1, 2, 3; Understanding Google My Business & Local Search 1, 2, 3, 4; Search Engine Journal; The SEM Post; Google Small Business Blog; Posts on Google; Pomoc Google Moja Firma
Autor
Krzysztof Mierzyński
Ocena artykułu
4.50 - (8 głosów)
Komentarze
#1Mateusz2017-07-06 16:02:39
Okazuje się, że wpisy znikają po kilku dniach - https://www.emarketing.pl/narzedzia/twoje-wpisy-w-google-moja-firma-zniknely-wiemy-dlaczego/ - warto o tym wiedzieć!
#2Krzysztof Mierzyński2017-07-06 16:04:08
@Mateusz - uprzedziłeś mnie! ;) Właśnie miałem wrzucać aktualizację tekstu - rzeczywiście tylko 7 dni, ale nie wszystkie. Wpisy, które są wydarzeniami wygasają dopiero po dacie końca wydarzenia.
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się