61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Jak stworzyć stronę „O nas”, która nie będzie nudna?

Opublikowano: 09-05-2017
Czas potrzebny do przeczytania: 5:15 min

Jeżeli uważasz, że nikt nie czyta strony „O nas”, grubo się mylisz. Badania wykazały, że do tej zakładki sięga nawet 52% odbiorców. To chyba wystarczająco duży powód na to, by poświęcić jej trochę czasu. A dodatkowo - taka strona pomaga w pozycjonowaniu!

 

 

 

Na samym początku warto zwrócić uwagę na to, że nieumiejętne przedstawienie swojego przedsiębiorstwa może przynieść wiele szkód wizerunkowych. Dlatego podczas tworzenia strony internetowej warto dopasować ton swoich tekstów do charakterystyki potencjalnego Klienta. W tym celu warto w głowie stworzyć sobie personę, czyli osobę, do której kierujemy nasze treści. Inny ton wypowiedzi znajdujemy bowiem na stronie sklepu internetowego z folkową odzieżą, a inny na witrynie, należącej do luksusowego biura zarządzania majątkiem.

 

Budowa

 

Tradycyjnie taka strona zawiera podstawowe informacje o firmie lub osobie, która prowadzi swoją działalność. Zazwyczaj w tekście uwzględnia się historię marki oraz jej najważniejsze cele. Jednak suche fakty raczej nie zdołają nikogo przekonać do Twojej firmy. Jeżeli chcesz skonstruować stronę „O nas” w taki sposób, by była ciekawa i czytelna, a przy okazji wspierała działania związane z pozycjonowaniem, oto kilka wskazówek.

 

1. Nie mów tylko o sobie

 

Rzadko zdarza się, by Klient na stronie „O nas” rzeczywiście szukał informacji o historii firmy. Raczej znalazł się tam, by utwierdzić się w przekonaniu, czy na pewno chce skorzystać z usług danego przedsiębiorstwa i czy ono na pewno jest najlepsze. Właśnie dlatego tak ważne jest stworzenie persony i dopilnowanie, by tekst na stronie nie był tylko opisem firmy, ale również zachęcał Klientów do współpracy.

 

Osoby, które zaglądają na stronę „O nas” to najpewniej nowi lub potencjalni Klienci, dlatego warto swoją uwagę skupić na nich. Należy wyobrazić sobie, jak taka typowa osoba może wyglądać, jaki jest jej wiek, wykształcenie, jakie ma upodobania. A następnie stworzyć tekst, który odpowie na jej potrzeby.

 

2. Opowiedz o misji firmy

 

Źródło: HubSpot

 

W tym miejscu należy skupić się na przedstawieniu wartości, którymi kieruje się firma, ponieważ Klienci nie tylko spoglądają na listę produktów czy oferowanych usług, ale również chcą wspierać przedsiębiorstwa, które mają podobne przekonania.

 

Postaw się na miejscu Twojego Klienta i pomyśl, czego może poszukiwać, a następnie postaraj się, by w opisie Twojej firmy udowodnić, że to właśnie ona najlepiej odpowiada na potrzeby użytkownika. Przy okazji wzbudź jego emocje - to sprawi, że na pewno zostaniesz zapamiętany. Udowodnij, że jesteś w stanie pomóc Klientowi. Jeśli będziesz wystarczająco wiarygodny, na pewno chętnie skorzysta z Twoich usług.

 

3. Stwórz chwytliwy nagłówek

 

 

W dzisiejszych czasach ludzie tylko skanują treść, zanim tak naprawdę zaczną ją czytać. Jeżeli nagłówek ich nie przyciągnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na tekst poniżej nawet nie spojrzą. Właśnie dlatego tak ważne jest stworzenie chwytliwego nagłówka, który stanie się impulsem do dalszej eksploracji strony. Warto w tym miejscu uwidocznić już jedną z zalet firmy, która udowodni, że proponowana na stronie oferta odpowie na oczekiwania odbiorcy.

 

4. Bądź oryginalny

 

Większość stron „O nas” wygląda tak samo. Tak samo nieciekawie. Postaraj się, by Twoja witryna wyróżniła się na tle innych. Unikaj sloganów, które są wykorzystywane przez wszystkie firmy, ponieważ są na tyle uniwersalne, że pasują do każdej branży. Zamiast tego skup się na tym, co potrafisz najlepiej i przedstaw to w ciekawy sposób – możesz m.in. wykorzystać grafiki czy stworzyć oryginalny układ strony, tak jak tutaj:

 

 

Źródło: HubSpot

 

Pomyśl również o zamieszczeniu swoich zdjęć lub fotografii pracowników. Tego typu działania podwyższają wiarygodność przedsiębiorstwa. Z drugiej strony miej świadomość, że możesz stracić wiarygodność w oczach Klientów (i Google - co zaszkodzi pozycjonowaniu), jeżeli użyjesz zdjęć przypadkowych osób, zwłaszcza tych udostępnianych na portalach z grafikami, takimi jak np. iStock.

 

5. Zadbaj o odpowiedni styl

 

Pamiętaj, by styl swoich wypowiedzi dopasować do charakterystyki Klienta. Warto mieć zawsze na uwadze, że teksty pisane zrozumiałym, nieco luźniejszym językiem zazwyczaj są chętniej czytane przez odbiorców. Właśnie dlatego tak istotne jest postaranie się, by tekst na stronie „O nas” nie był zbyt sztywny. Pomoże w tym zastosowanie prostego języka, pozbawionego zbyt specjalistycznych wyrażeń, który będzie przystępny dla każdego. Klienci lubią, gdy firmy są bardziej „ludzkie” – wtedy uznają je za godne zaufania.

 

6. Wykorzystaj storytelling

 

Ciekawa opowieść to to, czego potrzebujesz. Historia firmy przedstawiona z pomysłem będzie znacznie skuteczniejsza w odbiorze niż suche fakty. Ta zasada okazuje się szczególnie ważna w przypadku tworzenia strony „O nas”. Garść przydatnych informacji o sile storytellingu w marketingu i pozycjonowaniu znajdziesz w innym poście na naszym blogu.

 

Podsumowując

 

Wbrew pozorom oraz nazwie, strona „O nas” nie dotyczy tylko firmy. Podczas jej tworzenia oprócz przedstawiania faktów o przedsiębiorstwie, warto wziąć pod uwagę charakterystykę potencjalnych Klientów oraz ich potrzeby. Następnie można przystąpić do tworzenia treści, która przekona ich, że Twoja firma ma wszystko to, czego potrzebują. Nie warto przy tym skupiać się tylko na suchych faktach, które z pewnością nie przyciągną uwagi. Zamiast tego polecamy wykorzystać storytelling oraz skupić się na dobrym nagłówku. Jeżeli skorzystasz z tych rad, Twoje działania mają szansę pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie witryny.

 

Źródła: Quick Sprout, Search Engine Journal, HubSpot

Autor
Maja Ledzińska
Ocena artykułu
4.89 - (9 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się