Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Skróty w aplikacji Google – szybkość i personalizacja

Opublikowano: 18-04-2017
Czas potrzebny do przeczytania: 2:10 min

 

Ale to już było…

 

Widgety wyszukiwania to w aplikacji Google żadna nowość – od początku na wersjach mobilnych funkcjonowały one identycznie jak w komputerowej przeglądarce Chrome. Od tego czasu przeszły jednak długą drogę – np. ponad pół roku temu „doklejono” do widgetu wyszukiwarki miniaturkę, dzięki której za jednym kliknięciem zostajemy przeniesieni do Google Now – do zakładki, która była ostatnio wyświetlana. Niedawno pojawiła się też możliwość przeszukiwania dysku Google przy użyciu wyszukiwarki. 

 

Krótko o skrótach

 

Źródło: Google

 

W aplikacji Google mają pojawić się skróty, które odeślą nas do konkretnej domeny. Mają to być z założenia strony przydatne i często odwiedzane, takie jak prognoza pogody, wiadomości, rozrywka czy kulinaria.

 

Co ważne – skróty użytkownik będzie mógł tworzyć samodzielnie, zgodnie z tym, jakie strony odwiedza najczęściej i do których chce mieć najszybszy dostęp. Założeniem inżynierów Google jest stworzenie możliwości wykreowania skrótu do każdej konkretnej strony. Jeżeli więc Waszą pasją nie jest popularna piłka nożna, a np. haft metodą krzyżykową możecie odetchnąć z ulgą – skrót to spersonalizowana, ważna dla użytkownika informacja, może dotyczyć więc równie dobrze filatelistyki, jak i ochrony Płetwala Błękitnego.

 

Co jeśli nie jesteśmy zdecydowani na konkretny portal, do którego chcemy utworzyć skrót? Wtedy aplikacja umożliwia dodanie bardziej ogólnego skrótu – związanego z zainteresowaniami ogólnymi czy tematami np. kino, sport.

 

Nie tylko strony internetowe

 

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem urządzenia z systemem iOS lub Android nowa opcja daje Ci możliwość stworzenia skrótów także do Tłumacza Google. Użytkownik będzie mógł dodać też widget wybranych miejsc, np. hoteli. Co więcej – skróty mogą odsyłać do atrakcji znajdujących się w okolicy czy przeliczników walut. Ma to na celu przyspieszenie wyszukiwania trasy dojazdu do wybranych miejsc lub znalezienia ważnych informacji – tu i teraz!

 

Wyszukiwanie bez fraz – przyszłość?

 

Dzięki powstaniu możliwości tworzenia spersonalizowanych skrótów użytkownik nie musi już w ogóle wpisywać fraz do wyszukiwarki. Skrót od razu odsyła nas do interesującej domeny – nie musimy nawet wchodzić na stronę Google. Wszystko to dąży do jednego – niedługo Google będzie dla nas nie tylko wyszukiwarką, ale uniwersalnym narzędziem bez którego ciężko będzie się nam obyć.

 

 

Na razie tylko „American Dream”

 

Funkcja dostępna jest obecnie jedynie w Stanach Zjednoczonych – nie wiadomo kiedy zawita do innych krajów, w tym Polski. Google nie wypowiedziało się jeszcze oficjalnie na temat daty otwarcia usługi na rynki zagraniczne. Nadal prowadzone są także testy, a cała aplikacja podlega modyfikacjom.

 

PodSUMowując:

 

 

- przy pomocy nowych skrótów będziesz mógł przejść od razu do wybranej witryny (bez konieczności wpisywania fraz do wyszukiwarki),

- możesz wybrać jako skrót nie tylko konkretną stronę, ale tematykę np. sport, kino (aplikacja podzieli zainteresowania na sekcje umożliwiające szybkie dotarcie do wybranego tematu),

- skróty pojawią się poniżej paska wyszukiwania, po otwarciu aplikacji.

 

Nie możemy się doczekać, aż ta przydatna opcja pojawi się w Polsce. A Wy?

 

Źródła: Blog Google, androidadme.com, Mapi Media

Autor
Urszula Niepewna
Ocena artykułu
5.00 - (6 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się