Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Uczenie maszynowe kontra trolle - Google Perspective

Opublikowano: 14-03-2017
Czas potrzebny do przeczytania: 2:15 min

Uczenie maszynowe to podstawa

 

Tak zwane machine learning to dziedzina nauki bazująca na sztucznej inteligencji. Eksperci z pogranicza informatyki czy robotyki oraz programiści starają się za jej pomocą zastosować w praktyce dokonania SI – ich celem jest stworzenie systemu, który sam będzie doskonalił się przy pomocy gromadzonych danych. Maszynowe uczenie się rozwija się bardzo dynamicznie – co widać w praktyce.

 

 

Jak zapowiadaliśmy pod koniec zeszłego roku na naszym blogu, w 2017 może czekać nas prawdziwy przełom, jeśli chodzi o wykorzystanie machine learning. Obecnie do głównych sfer zastosowań tej metody należą:

 

- informatyka – np. programy bazujące na wykorzystaniu mowy i komend głosowych,

- automatyczne tłumaczenia,

- motoryzacja – nawigacja, kierowanie pojazdami,

- medycyna – rozpoznawanie chorób na podstawie objawów.

 

Google Perspective – brzmi pięknie, ale…

 

 

Według badań Googla ponad 70 procent mieszkańców Ameryki było świadkami prześladowania w sieci. Nic więc dziwnego, że technologiczni pionierzy postanowili zająć się tym problemem. Nowy projekt – Google Perspective - ma spełniać dwie podstawowe funkcje: analizować komentarze i klasyfikować je jako neutralne lub „toksyczne”.

 

Toksyczne – to znaczy?


Na potrzeby Perspective zdefiniowano toksyczność jako niegrzeczny, obraźliwy lub nieracjonalny komentarz, który może skłonić Cię do opuszczenia dyskusji. Google przeprowadziło badania na grupie osób, która miała ocenić komentarz internetowy w skali od „bardzo toksyczny” do „bardzo zdrowy” – na podstawie tej skali toksyczności wprowadzono do systemu dane na temat tego, co robot ma uznać za niedpuszczalne.

 

 

Tak jak inne systemy oparte na uczeniu maszynowym, Perspective miało w założeniu polepszać się wraz z intensywnością użytkowania. Przyszłość jawiła się więc w jasnych, pozytywnych barwach, aż do czasu… zderzenia z rzeczywistością. Od samego początku trollowi internauci wymyślali sposoby na obejście systemu – dodawali litery do obraźliwych wyrazów, celowo robili literówki lub np. zastępowali litery liczbami.

 

Trolle górą?

 

 

 

Po analizie ostatnich danych można dojść do niewesołego wniosku – skoro Google Perspective nie daje sobie rady z trollami, to kto da? Na szczęście powstają coraz to nowe programy oparte na uczeniu maszynowym, a niesfornym internautom może w końcu też skończą się pomysły na sprytne oszustwa systemu. Jest także inna możliwość – od jutra wszyscy postanowimy zachowywać się kulturalnie nie tylko na żywo, ale i online. Możliwe? Cóż, nadzieja podobno umiera ostatnia.

 

 

Źródła: komputerświat, komputerświat, Google Perspective, Blog Sunrise System

Autor
Urszula Niepewna
Ocena artykułu
4.00 - (6 głosów)
Komentarze
#1Widoczni2017-06-29 14:29:45
W wielu środowiskach użytkownicy już od lat używają sposobu dodawania literki do przekleństwa aby obejść np. cenzurowanie słów na czatach w grach online. Jednak na ograniczenie liczby trolli może wypłynąć coraz większa świadomość o braku faktycznej anonimowości w internecie - ostatnio popularne są historie w których np. celebryta zlokalizował hejtera i odwiedził go w domu - świetnym przykładem jest kulturysta i youtuber Michał Karmowski, który znalazł i ukarał hejtera nagrywając z nim filmik z przeprosinami i morałem. Mamy nadzieję, że dzięki takim historiom internauci będą poczuwali się do zachowania takiej samej kultury w internecie jak na żywo.
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się