Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Automatyzacja zakupów nie tylko online? Amazon mówi: Tak!

Opublikowano: 23-12-2016
Czas potrzebny do przeczytania: 2:20 min

Szał świątecznych zakupów nie jedną osobę przyprawił już o ból głowy… Te niekończące się kolejki, tłumy ludzi odwiedzających centra handlowe i supermarkety, a do tego kurier znów przyjechał wtedy, kiedy Ty byłeś w pracy… A co jeśli zamówione towary mógłby dostarczyć dron, a w sklepie nie byłoby kas? Amazon spełnia marzenia!


 

 

Amazon… Go!


Na początku grudnia świat obiegła informacja, że Amazon otwiera w Seattle w Stanach Zjednoczonych samoobsługowy sklep spożywczy. I wcale nie chodzi tu tylko o to, że klient miałby tam sam ściągać produkty z półek!


Idea sklepu Amazon Go pojawiła się jakieś 4 lata temu, a już w przyszłym roku (do którego nie zostało wcale tak dużo czasu) mieszkańcy Seattle będą mogli zrobić tam zakupy i to bez stania w kolejce do kasy! Zakupy mają odbywać się całkowicie samodzielnie, bez udziału jakiegokolwiek pracownika marketu. Ich rola miałaby ograniczyć się do obsługi samego sklepu, a nie klientów. Choć z pewnością chętnie będą odpowiadać na pytania dotyczące programu, płatności, czy chociażby ulokowania konkretnego produktu.


Jak wyglądają zakupy (niedalekiej) przyszłości?


Po pierwsze trzeba będzie ściągnąć na telefon specjalną aplikację, która będzie rejestrować kupowane produkty, podliczać należność, pobierać opłatę i na koniec zakupów wystawiać elektroniczny paragon.


Posiadacze aplikacji przy wejściu do sklepu będą musieli przyłożyć telefon do jednej z bramek rozstawionych przy drzwiach wejściowych. Później wystarczy ściągać z półek wybrane produkty, a resztą zajmie się Amazon Go. Oczywiście odkładane na półkę produkty będę usuwane z listy zakupów.


Aplikacja Amazon Go oparta jest o opracowaną przez firmę technologię Just Walk On, jak również rozwiązana stosowane w autonomicznych samochodach takich jak sztuczna inteligencja, maszynowe uczenie, czy „klasyczne już” czujniki i kamery.

 

Źródło: YouTube

 

 

Podniebny kurier


Również na początku grudnia, również Amazon testował kolejną innowację, która miałaby ułatwić nam zakupy. Tym razem nie chodzi o punkty handlowe w świecie rzeczywistym, lecz o sklep internetowy firmy Jeffa Bezosa, a dokładniej o dostawy.


Amazon już dawno zapowiadał chęć dostarczania swoich towarów przy pomocy bezzałogowych dronów. 7 grudnia obietnica stała się rzeczywistością i jeden z mieszkańców Wielkiej Brytanii odebrał swoje zamówienie już po 13 minutach wprost od nowego kuriera – drona! Docelowo drony, które ważą po 25kg, latają z prędkością 80km/h na wysokości maksymalnie 123m, mają dostarczać zamówienia w ciągu 30 minut. Oczywiście dostawa ma być całkowicie bezpieczna dla przesyłki, jak i adresata ;). Aż szkoda, że Amazon wciąż nie ma swojego sklepu w Polsce…


Na szczęście podobne plany mają także inni przedsiębiorcy, w tym np. sieć pizzerii Domino, która również ma już za sobą pierwszą dostawę zrealizowaną za pośrednictwem drona. Firma chce wprowadzić ten sposób dostawy również w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Niemczech i Japonii. Miejmy więc nadzieję, że i do Polski trafi wkrótce „moda” na drona-kuriera.

 

Źródło: YouTube

 

Święta to czas spełniających się marzeń, więc życzymy Państwu zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, ale i w pełni samoobsługowych sklepów i dronów-kurierów w Polsce, przed świętami w 2017 roku!


Źródła: Nowy Marketing, MamStartUp

Autor
Marta Młynarczyk
Ocena artykułu
5.00 - (6 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się