Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Robal Gooligan atakuje niewinnych użytkowników Google’a

Opublikowano: 08-12-2016
Czas potrzebny do przeczytania: 1:55 min

Zaczyna się niewinnie…


Użytkownicy urządzeń z systemem Android zaatakowani zostali przez Gooligana – nową kampanię malware, która zhakowała już ponad milion kont Google’a na urządzeniach mobilnych. O sytuacji tej poinformowała firma Check Point, która ostrzegła internautów przed korzystaniem z podejrzanych linków oraz ściąganiem aplikacji z niesprawdzonych źródeł. Właśnie w ten sposób Gooligan dostaje się do urządzeń, siejąc spustoszenie na kontach i przejmując wszelkie możliwe dane.

 


Źródło: chip.pl

 

Zainfekowanych kont jest coraz więcej

Gooligan działa bardzo sprawnie – wystarczy pobrać plik z niesprawdzonej strony, by pozwolić mu na wejście do kont Google’a. Szczególnie ucierpiał Gmail oraz Google Play. Robak otrzymuje pozwolenie do zrootowania Androida, czyli otrzymania niezbędnych pozwoleń na dokonywanie zmian w systemie. Po wszystkim zaczyna „wyjadać” najbardziej smakowite dane – nazwy użytkowników, hasła do kont, treści maili oraz zachowane pliki.

 


 

 

Jednak to nie wszystko. Gooligan stał się na tyle bezczelny, że podstawia pod nos aplikacje, które sam ocenia ze względu na bezpieczeństwo oraz przydatność. W ten sposób można pobrać złośliwe oprogramowanie, które zajmuje się całą resztą systemu, zjadając go ze smakiem.

Mimo że Check Point niezwłocznie po odkryciu sprawy poinformował użytkowników Google’a, zainfekowanych mogło zostać już ponad milion urządzeń, a z każdym dniem przybywa kolejnych 13 tysięcy pokrzywdzonych. Gooligan najbardziej upodobał sobie bowiem starsze wersje Androidów (w tym Jelly Bean, KitKat oraz Lollipop), które stanowią sporą większość urządzeń posiadających systemy Google.

 

Sprawa została już zgłoszona firmie Mountain View odpowiedzialnej za bezpieczeństwo systemu. Podjęte zostaną rzecz jasna niezbędne kroki do szybkiego usunięcia zagrożenia oraz jeszcze skuteczniejszego zabezpieczenia Androida.

 

A zatem: jak dokonać dezynsekcji?

 

Póki co jednak zdani jesteśmy na siebie. Niebezpieczeństwo związane z rootowaniem Androidów jest dość spore. Ucierpieć mogły prywatne konta i przejęte prywatne hasła oraz loginy. W celu sprawdzenia, czy sprzęt został zainfekowany, należy wpisać swój adres e-mail w wyszukiwarce Gooligan Checker. Warto również dostosować się do wysuniętych przez Check Point ostrzeżeń, by:

* w przypadku zhakowanego konta zainstalować nowy system oraz zmienić hasła dostępów do Google’a
* nie ściągać aplikacji oraz plików z niesprawdzonych źródeł
* nie klikać w podejrzane linki
* zaopatrywać się w aplikacje bezpośrednio w Google Play

 

Źródła: Chip, Noizz, Bankier, Instalki

 

 

Autor
Natalia Golik
Ocena artykułu
5.00 - (5 głosów)
Komentarze
#1MK2017-06-09 11:12:52
Dlatego nie należy klikać w żadne podejrzane linki w e-mailach i nie instalować aplikacji spoza Sklepu Google Play ;)
Warto też rozważyć instalację jakiegoś antywirusa na Androidzie - mało kto chyba to robi, a zawsze jest to mimo wszystko jakieś dodatkowe zabezpieczenie ;)
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się