Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Jak wygrać walkę o skupienie w biurowej dżungli

Opublikowano: 05-12-2016
Czas potrzebny do przeczytania: 2:25 min

Czasami praca w biurze może przypominać dżunglę. Każdego dnia musimy podejmować decyzje, mające zapewnić nam przetrwanie wśród drapieżnych współpracowników. To właśnie oni próbują odwrócić naszą uwagę od codziennych obowiązków, czyhając za każdym rogiem z kubkiem kawy w ręku.

 

 

Już od kilku lat raporty zgodnie oznajmiają, że coraz więcej pracowników otwarcie przyznaje się do marnowania czasu w biurze. I nie jest to wcale tylko niewielki odsetek. Spośród badanych, 89% wyznało, że spędza od 30 minut do nawet 5 godzin na unikaniu swoich obowiązków. Co robią zamiast tego? Odpisują na SMS-y, sprawdzają Facebooka, a przede wszystkim dają się rozpraszać współpracownikom, wychodząc na kawę, czy też po prostu plotkując.

 

 

 

Unikaj otwartych przestrzeni

 

Każda zwierzyna wie, że przy wodopoju, czy też na otwartych przestrzeniach należy zachować największą czujność. Drapieżniki są świadome naszych potrzeb i dokładnie wiedzą kiedy zaatakować. Podobnie jest ze współpracownikami. To właśnie przy ekspresach do kawy, czy też dyspenserach wody najczęściej zostaniesz zmuszony do opowiedzenia o swoim dniu, weekendzie, czy zeszłorocznych świętach bożonarodzeniowych. A tracisz wtedy cenne trzydzieści minut, w ciągu których zdążyłbyś dokończyć przynajmniej jedno zadanie.

Rozwiązanie jest proste: każdego dnia, przed rozpoczęciem pracy, napełnij termos kawą. Możesz też zacząć nosić własną butelkę z wodą. W końcu, czym jest dodatkowy ciężar, dla kilku zaoszczędzonych minut?

 

 

Wyglądaj na niedostępnego

Największa pułapka czeka na Ciebie właśnie przy twoim biurku. Oczywiście, część z nich można kontrolować tylko za pomocą własnej silnej woli. Po prostu schowaj swój telefon do szuflady i zamknij wszystkie strony internetowe, które nie są Ci potrzebne do zakończenia zadania.

 

Jednak niestety współpracowników nie możemy kontrolować. Każdy z nich tylko czeka na moment, kiedy wydasz się najbardziej zapracowany, by podejść i zapytać o twoje dzieci, psa, dom, czy też przedwczorajszy obiad. I przed tym możesz się uchronić!

Wystarczą zwykłe słuchawki. Najlepiej kupić te nauszne o jaskrawym kolorze, by z daleka było widać, że nawet jeśli bardzo byś chciał, to i tak nic nie usłyszysz. Nie musisz włączać muzyki, jeżeli nie chcesz... Chodzi tylko o pozory!

 

 

Odgrodź się

 

Dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w bardzo dużą ilość kwiatków oraz roślin na biurku, by jak najbardziej odgrodzić się od wszelkich niebezpieczeństw. Jeżeli odpowiednio je rozłożysz, mogą one całkowicie ukryć twoją osobę. A przecież nikt nie może zająć twojego czasu, jeżeli nie wie czy tam jesteś, prawda? Alternatywnie, możesz uczynić swoje biurko najjaśniejszym punktem w całym biurze. Zadbaj o tak silne lampy, by już z daleka odstraszały każdego współpracownika, zwłaszcza tego wrażliwego na światło.

 

 

Po prostu nie marnuj czasu

 

Coraz częściej pracownicy wolą spędzić czas na pogawędkach, niż na wykonywaniu swoich obowiązków. Niestety ich zwierzyną łowną jesteśmy właśnie my. Dlatego warto już dzisiaj pomyśleć o odpowiednim zadbaniu o swoje otoczenie, zachowanie oraz wyposażenie, by jak najlepiej się przed nimi zabezpieczyć. Już zwykłe słuchawki mogą odstraszyć rozpraszających współpracowników.

 

 

Źródła:  HubSpot, BigSeaDesign, Forbes, Salary, CareerBuilder.

Autor
Alicja Janicka
Ocena artykułu
2.12 - (33 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się