61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

4 proste rady: jak tworzyć przyjazne adresy URL?

Opublikowano: 31-08-2016
Czas potrzebny do przeczytania: 2:57 min

Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek na temat tego, jak tworzyć przyjazne adresy URL, czyli unikalne adresy stron www, które w zwięzły sposób określają zawartość strony, a jednocześnie są czytelne i zrozumiałe dla użytkowników sieci. Docenią je przede wszystkim użytkownicy internetu, ponieważ friendly URLs wskazują na tematykę treści zamieszczonych na stronie. Ta konstrukcja adresu może też mieć znaczenie dla robotów wyszukiwarek, co jest ważne dla pozycjonowania.

 

1. Krótkie URLe są najlepsze

 

OK: www.przykladowa-strona.pl/index-a-b-c

BŁĄD: www.przykladowa-strona.pl/index.php?zmienna1=a&zmienna2=b&zmienna3=c

 

Długość adresu zależy m.in. od techniki tworzenia strony. Krótsze adresy są atrakcyjniejsze dla internautów, bo łatwiej je zapamiętać i są bardziej zrozumiałe. Dlatego warto unikać automatycznego generowania adresów URL ze zmiennymi pod postacią nic niemówiących przeciętnemu internaucie cyferek, separatorów, znaków specjalnych, np. ?, &, id=, etc. Warto zadbać o to, aby adres URL takich znaków nie posiadał.

 

Krótki adres URL w formie zaprezentowanej na powyższym przykładzie z pewnością zostanie łatwiej zapamiętany przez użytkownika sieci. Taki adres łatwiej zapisać, podyktować, a ponadto wystarczy już rzut oka w wynikach wyszukiwania, by zorientować się w zawartości strony - taki adres jest chętniej otwierany. Korzyści dla pozycjonowania są zatem oczywiste.

 

 

2. Słowa kluczowe w URL

 

Przykład dla strony stronaogotowaniu.pl

OK:www.stronaogotowaniu.pl/ciasto-na-pierogi

BŁĄD: www.stronaogotowaniu.pl/174602895/maka+na+pierogi/p/?m=main&s=2&wid.html

 

Zawarcie jednego lub dwóch słów kluczowych w adresie URL może wesprzeć pozycjonowanie w naturalnych wynikach wyszukiwania. Dodatkowo taki zabieg wpływa korzystnie na UX, ponieważ adres strony jest łatwiejszy w przeczytaniu przez użytkownika sieci. UX, czyli user experience, to ogół wrażeń użytkownika korzystającego ze strony, a także działania podejmowane w celu osiągnięcia maksimum satysfakcji internauty. Najlepiej, aby adres URL zawierał co najmniej jedną, a nawet dwie frazy kluczowe. 

 

3. URL łatwe w czytaniu i zapisywaniu

 

Słowa rozdzielone podkreślnikami są traktowane jako całość, a te rozdzielone myślnikami, jako odrębne wyrazy:

OK: www.stronaogotowaniu.pl/ciasto-na-pierogi

BŁĄD:www.stronaogotowaniu.pl/ciasto_na_pierogi

 

Powyższy przykład zwraca uwagę na kolejny ważny aspekt przyjaznych adresów URL, które powinny być zrozumiałe i łatwe w zapamiętaniu oraz zapisywaniu. Adres URL upraszcza nie tylko zawarta w nim fraza, ale i znaki separujące. Myślnik stosowany zamiast podkreślnika jest łatwiejszy nie tylko do zapamiętania przez internautów, ale także lepiej odbierają go roboty wyszukiwarki. W adresach nie należy też używać spacji. Taki zabieg może nieco poprawić pozycjonowanie i wyniki w SERP, ale to wciąż tylko jeden z bardzo wielu czynników wpływających na pozycję strony.

 

4. Opisywanie zawartości

 

OK: www.stronaogotowaniu.pl/jak-zrobic-elastyczne-ciasto-na-domowe-pierogi

BŁĄD: www.stronaogotowaniu.pl/tradycyjne/dania-z-maki

 

Zawarcie słowa kluczowego w adresie URL to także sposób na opisanie zawartości strony. Oprócz fraz w adresie może być zawarty nagłówek podstrony lub tytuł artykułu. Przyjazne adresy URL mają to do siebie, że już na pierwszy rzut oka wskazują użytkownikowi powiązanie ze stroną internetową, a także kategorią czy tematem treści, które się pod nim kryją. Zawarcie słów kluczowych lub powiązanych tematycznie z serwisem nie tylko ułatwia zapamiętanie adresu podstrony użytkownikowi sieci, ale także pomaga robotom wyszukiwarki zrozumieć zawartość serwisu. 

 

 

Podsumowując

Dobry adres URL zachęca do wejścia na stronę i podnosi UX, co może - choć nie musi - przyczyniać się do osiągania lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania. Opracowywanie przyjaznych adresów URL ma znaczenie przede wszystkim dla użytkowników sieci. Zawarcie fraz kluczowych w adresie jest dla internauty wskazówką, jakie treści znajdują się na stronie i czy będą mu one przydatne. W przypadku dużych serwisów wprowadzanie przyjaznych adresów URL może być znacznie trudniejsze, jednak zachęcamy do tego, aby w miarę możliwości próbować je tworzyć.

 

 

Źródła: Search Engine Land, Search Engine Journal, Linchpinseo

Autor
Sonia Grzenkowicz
Ocena artykułu
4.20 - (5 głosów)
Komentarze
#1Sławek z Netteria2017-06-29 14:30:16
Super. Ja preferuję ostatni przykład z zawieraniem słów kluczowych w linku. Myślę, ze całkiem nieźle się sprawdza na stronach www.
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się