Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Google uruchamia oddział badawczy do spraw SI

Opublikowano: 21-06-2016

Priorytet – rozwój produktów i usług

 

Jakiś czas temu można było przeczytać na naszym blogu artykuł dotyczący nowych rozwiązań Google w zakresie sztucznej inteligencji (Asystent Google). To jeden z pierwszych kroków do stworzenia prawdziwego wirtualnego pomocnika, będącego przydatnym, interaktywnym partnerem w codziennym życiu. Biuro w Zurychu ma być miejscem intensywnych badań, które doprowadzić mają do kolejnych sukcesów w zakresie rozwoju systemów uczących się.

 

mitclub.ch

 

Ogromny potencjał Google dostrzega w europejskich uczelniach technicznych, które z pewnością dostarczą do szwajcarskiego biura wielu specjalistów. Będą oni kontynuowali i rozwijali wszystko to, co dotychczas powstało w Zurychu – największym biurze inżynierskim Google poza Stanami Zjednoczonymi. To tutaj stworzony został np. mechanizm konwersacyjny dla wspomnianego wyżej Asystenta Google w aplikacji Allo. Sztuczna inteligencja, przetwarzanie i rozumienie języka naturalnego i percepcja maszyn – to główne zagadnienia, którymi będzie zajmował się zespół.

 

Sztuczna inteligencja według Google

 

Stworzenie inteligentnych maszyn, które będą uczyły się nowych funkcji i znacznie usprawnią nasze codzienne życie to już nie marzenie inżynierów, ale cel, który wydaje się być coraz bliżej. Sterowanie urządzeniami głosem, inteligentna obsługa telefonu zamiast klasycznego interfejsu, precyzyjne tłumaczenie języków... Wszystkie te rozwiązania powoli wkraczają do naszego świata i są wyczekiwane przez wiele osób na całym świecie.

 

Poza sceptykami, którzy uważają, że SI nie jest bezpieczna dla człowieka i może doprowadzić do dużych problemów – kto oglądał „Terminatora” albo kubrickowską „Odyseję kosmiczną” z pewnością wie o czym mowa. Wśród krytyków rozwoju sztucznej inteligencji znajdują się wielkie autorytety, w tym Stephen Hawking, który uważa, że nie można przewidzieć tego co stanie się wraz z rozwojem SI. I to właśnie ta nieprzewidywalność przeraża wiele osób.

 

Google, chcąc rozwijać swoje rozwiązania i móc je w stu procentach kontrolować, wprowadza środki ostrożności - powołało specjalną radę skupiającą się na kontrolowaniu sztucznej inteligencji oraz wprowadza rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie łatwe wyłączenie urządzenia, gdy to wymknie się spod kontroli. Działania te pozwalają nam wierzyć, że do buntu maszyn nigdy nie dojdzie.

 

Źródła: Google Polska, WP Tech, Antyweb, O2

Autor
Maciej Wiśniewski
Ocena artykułu
5.00 - (4 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się