61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Android bezpieczny dla użytkowników? – Google kolejny raz podsumowuje ochronę systemu

Opublikowano: 28-04-2016

Co jakiś czas Internet zalewa fala artykułów oraz wpisów w mediach społecznościowych na temat rażących błędów w Androidzie, które umożliwiają zhakowanie systemu. Jednym z ostatnich przykładów są informacje z lutego b.r. mówiące o nowym, a więc kolejnym, wirusie na Androida, który przejmuje kontrolę nad smarftonami i bez problemu może m.in. uzyskać dane o płatnościach dokonanych przez aplikacje mobilne, czy w e-sklepach. Ponoć w samej Danii Mazar (tak nazwano wirusa) zainfekował ponad 100 000 komórek. Google, jako właściciel Androida ma więc powody do strachu, gdyż każde takie doniesienie może oznaczać utratę zaufania kolejnych użytkowników.


Poza ciągłym umacnianiem ekosystemu, jednym ze sposobów na zwiększenie zaufania do Androida stało się coroczne składanie raportów. Pierwszy raport powstał w kwietniu zeszłego roku. Parę dni temu Google zaprezentowało kolejny.

 

Dobrze zabezpieczona pianka – Android 6.0 Marshmallow


Nowa wersja Androida to nie tylko zwiększenie komfortu jej użytkowania, czy dodanie kilku interesujących funkcji. Wersja 6.0 niesie ze sobą szereg udoskonaleń w zakresie bezpieczeństwa systemu.

 

Źródło: android.com

 

•    Pełne szyfrowanie danych, także tych zapisywanych na kartach SD
•    Większa kontrola nad danymi udostępnianymi aplikacjom dzięki zaktualizowanym uprawnieniom
•    Zweryfikowane uruchamianie systemu
•    Weryfikacja instalacji łatek dot. bezpieczeństwa przy aktualizacji wersji Androida
•    Wprowadzenie systemu rozszerzeń bezpieczeństwa SELinux
•    Skanowanie odcisków palców


Ponadto Android bierze udział w programie Google nagradzającym wskazywanie błędów dotyczących bezpieczeństwa. Osoby spoza spółki, które powiadomią właściciela Androida o dziurze w zabezpieczeniach bądź błędzie, otrzymają za swoją pracę stosowne wynagrodzenie. Według informacji zawartych w raporcie w ten sposób udało się naprawić ponad 100 błędów.


Do sukcesów związanych z bezpieczeństwem Androida Google zalicza także aktualizacje zabezpieczeń przygotowane w ramach projektu Android Open Source, jak również dla smartfonów i tabletów serii Nexus.

 

Źródło: elandroidelibre.elespanol.com

 

Google dla Google


Działania giganta z Mountain View związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa Androida nie ograniczają się jednak do rozwoju samego systemu. Google stawia także na doskonalenie innych usług, z którymi na co dzień stykają się użytkownicy jego platformy na urządzenia mobilne. Do podjętych w zeszłym roku działań zaliczyć można przede wszystkim inwestycję w systemy uczące się oraz systemy korelacji zdarzeń, które pozwalają skutecznie chronić przed:


•    niebezpiecznymi witrynami
•   malwarem i PHA (ang. Potentially Harmful Apps) w aplikacjach z Google Play, jak i pochodzącymi z innych źródeł


Według danych z raportu Google jedynie na mniej niż 0,15% urządzeń, których właściciele korzystają z Google Play, zainstalowane zostały niebezpieczne aplikacje PHA. O ponad 50% zwiększyła się również skuteczność ostrzeżeń PHA w narzędziu Verify Apps, którego zadaniem jest alarmowanie o zainfekowanych aplikacjach pochodzących spoza sklepu Google.

 

Android in plus

 

Zintensyfikowane działania Google, zarówno w ramach udoskonalania samej platformy, jak i usług Google, z których można korzystać na urządzeniach mobilnych, znacznie zwiększają bezpieczeństwo użytkowników Androida. Doskonałym posunięciem było m.in. zwiększenie kontroli nad danymi, które często zgadzamy się bez większego namysłu udostępnić różnego typu aplikacjom. Docenić warto również fakt, że ginagt z Mountain View doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że żaden system nigdy nie będzie doskonały, i stara się na bieżąco wyłapywać i naprawiać niedostrzeżone wcześniej dziury w kodzie.


Czy możemy być więc pewni, że w nadchodzących miesiącach użytkownicy Androida mogą korzystać z systemu bez obaw o bezpieczeństwo danych? Trzymamy za Google kciuki!

 

Źródła: Blog Google Polska, AntyWeb, MobileClick

Autor
Marta Młynarczyk
Ocena artykułu
4.20 - (5 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się