61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Polski rynek e-commerce w 2015 roku

Opublikowano: 03-08-2015

Za nami kolejna już edycja raportu Gemius, obrazującego polski rynek e-commerce w 2015 roku.  Wnikliwej analizie poddane zostały między innymi zachowania internautów, czynniki mające wpływ na podejmowane przez nich decyzje zakupowe,  oraz elementy, które zniechęcają do dokonywania transakcji online. Dla sprzedawców wnioski te mogą się okazać bardzo pomocne podczas planowania i optymalizacji działań z zakresu e-commerce.

 

Charakterystyka polskiego rynku internetowego

Na początek kilka faktów:

- 55% badanych internautów dokonuje zakupów online

- 54% badanych dokonuje transakcji w polskich sklepach online

- 13% internautów dokonuje transakcji w zagranicznych sklepach i platformach

 

Spośród tej grupy największy odsetek stanowią osoby młode – do 34 roku życia, deklarujący swoją sytuację materialną jako średnią (50%) lub dobrą (40%), najczęściej mieszkający w miastach do 200 tyś. mieszkańców (39%) lub w miastach powyżej 200 tyś. mieszkańców (32%).

 

Z jakich powodów decydujemy się na zakupy online?

Osoby decydujące się na dokonanie transakcji online zwracają uwagę przede wszystkim na szeroko rozumianą wygodę, niższe ceny, możliwość porównywania ofert, nieskomplikowane transakcje oraz bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem mogą być promocje, obniżone koszty dostaw, a także wiarygodność sklepu budowana dzięki opiniom użytkowników. 

 

Źródło: Raport „E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-Commerce Polska”

 

Dosyć spora grupa badanych osób zadeklarowała się jako niekorzystający z zakupów online. Dane demograficzne obrazują, że najczęściej są to osoby o niskim statusie materialnym, z niższym wykształceniem oraz zamieszkujące wsie i niewielkie miasta - do 200 tyś mieszkańców.  Najczęściej nie korzystają oni ze sklepów online, ponieważ:

 

- przed zakupem chcą zobaczyć towar,

- istotny jest dla nich bezpośredni kontakt ze sprzedawcą,

- mają obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji.

 

Badania wskazały również szereg czynników, które znacznie obniżają motywację internautów do dokonywania zakupów online i są to przede wszystkim:

 

Źródło: Raport „E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-Commerce Polska”

 

Dlaczego zakupy w tym konkretnym sklepie?

Raport Gemius obrazuje również, co wpływa na wybór konkretnego sklepu online:

 

Źródło: Raport „E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-Commerce Polska”

 

Zakupy online a urządzenia mobilne

Aż 37% badanych użytkowników dokonuje zakupów online za pomocą smartfonów, a 24% korzysta w tym celu z tabletów.  Dlaczego ta informacja jest istotna dla właścicieli sklepów internetowych? Przede wszystkim dlatego, że wielu ankietowanych zwróciło uwagę na utrudnione korzystanie  z formularzy (61%) i niedostosowanie strony do urządzeń mobilnych (56%).  

 

Raport nie przedstawia rewolucyjnych zmian. Pokazuje jednak, co dla internautów ma istotne znaczenie podczas dokonywania zakupów. Chcąc osiągnąć sukces w e-commerce należy mieć na uwadze bardzo wiele czynników – dobrze przygotowaną stronę (również dla urządzeń mobilnych), ciekawą i różnorodną ofertę, atrakcyjne ceny, promocje, a także reputację firmy budowaną poprzez opinie użytkowników. 

 

Źródło: Raport „E-commerce w Polsce 2015. Gemius dla e-Commerce Polska”

Autor
Anna Bumbar
Ocena artykułu
5.00 - (4 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się