Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Dziennikarstwo obywatelskie

Opublikowano: 27-06-2008
Czas potrzebny do przeczytania: 1:50 min

Rozwój Sieci pozwolił na rozwój wielu form ludzkiej aktywności w innych dziedzinach. Wraz z rozwojem Internetu narodziło się dziennikarstwo obywatelskie. To w sieci można bez większych przeszkód upowszechnić własne teksty, a tym samym zabrać głos w ważnych sprawach. Bo tworzyć dla użytku społecznego mogę nie tylko dziennikarze. Portale internetowe pozwalają na współtworzenie treści zawartych na serwisach bez względu na rodzaj „uprawianego” zawodu. Wiesz o czymś? Możesz przekazać istotne informacje, podzielić się wiedzą? Napisz do nas. Mniej więcej takie hasła przyświecają serwisom dziennikarstwa obywatelskiego. Oczywiście muszą one przejść selekcje, czyli muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.

W Polsce najpopularniejszymi serwisami dziennikarstwa obywatelskiego są: Wiadomości 24.pl, Interia360.pl, iThink.pl, Salon24.pl, Artelis.pl.

    Źródło: Megapanel PBI/Gemius, luty 2008

Kto najczęściej odwiedza serwisy dziennikarstwa obywatelskiego? Najczęściej są to osoby zamieszkujące obszary wiejskie lub mieszkające w małych miastach. Ponadto badania wskazują, że najpopularniejszą grupą wiekową odwiedzających takie serwisy są emeryci i renciści (affinity index – 138,75), zaraz po nich klasyfikują się specjaliści i osoby uprawiający wolny zawód (affinity index - 137,93) oraz urzędnicy i pracownicy administracji (affinity index – 129,99). Najpopularniejsze województwa to kolejno: województwa opolskie, śląskie i wielkopolskie. Badania wskazują na ciągły wzrost odwiedzalności tego typu serwisów:

Źródło: Megapanel PBI/Gemius, luty 2008

Dziennikarstwo obywatelskie daje szanse na podzielenie się najbardziej aktualnymi informacjami - na bieżąco z każdego miejsca. Zalety dziennikarstwa obywatelskiego to przede wszystkim szybkość reakcji. W rzeczywistości osoby będące na bieżąco w danym temacie, przy zaistniałej sytuacji, samym centrum działań, mogą być najlepszym i najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Oczywiście teksty wysyłane przez nadawców informacji są sprawdzane przed publikacją. Dla piszących teksty jest to ograniczenie ich swobody myślenia i wyrażania się, ale dla odbiorcy jet to gwarancja na to, że publikowane teksty są umieszczane po sprawdzeniu ich merytorycznej zawartości.

Źródło: gamius.pl

Autor
Sunrise System
Ocena artykułu
5.00 - (1 głos)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się