Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Wirtualny portfel w smartfonie

Opublikowano: 02-04-2015

Obecnie wśród najpopularniejszych na świecie systemów płatności mobilnych wykorzystujących technologię NFC prym wiodą PayPal i Google Wallet. Do dokonania płatności wystarczy smartfon (jednak nie każdy - telefon musi posiadać NFC) i terminal obsługujący tę technologię. W Polsce wśród użytkowników technologii NFC jedną z najpopularniejszych jest sieć T-Mobile, która oferuje bezpłatną usługę MyWallet. Aplikacja wykorzystuje technologię płatności zbliżeniowych MasterCard® PayPass™. W telefonie wystarczy wybrać kartę, którą chcemy zapłacić i zbliżyć smartfon do czytnika terminala. Dla bezpieczeństwa przy rachunkach powyżej 50 złotych płatność musi być potwierdzona kodem PIN. Dodatkowo można wyłączać antenę NFC i uruchamiać ją dopiero podczas dokonywania płatności. Dostęp do aplikacji można też zabezpieczyć hasłem.

Niestety wszelkie działania finansowe dokonywane za pośrednictwem urządzeń mobilnych wciąż wzbudzają zainteresowanie hakerów. Firmy sektora financial technology nie ustają w wysiłkach, aby opracowywać coraz bardziej skuteczne zabezpieczenia chroniące przed kradzieżą. Technologia NFZ wykorzystuje komunikację bliskiego zasięgu umożliwiającą wymianę danych na odległość do 20 cm. Połączenie jest szyfrowane, jednak jeśli przestępca rozpozna słabe punkty oprogramowania, może zainfekować system operacyjny urządzenia mobilnego i dokonać kradzieży pieniędzy lub istotnych danych. Wzrost zainteresowania płatnościami telefonem jest więc prawdziwym wyzwaniem dla współczesnej bankowości, jak i firm zajmujących się bezpieczeństwem teleinformatycznym.
Posiadacze konta T-Mobile Usługi Bankowe już mogą korzystać z przelewów przez portal Facebook. Bez wylogowywania się z serwisu użytkownik może przekazać pieniądze dowolnemu znajomemu, nawet jeśli ten nie jest abonentem T-Mobile. Jednorazowo można przelać kwotę mniejszą niż 50 złotych. Wkrótce trend transakcji finansowych za pośrednictwem portali społecznościowych ma znacząco się rozwinąć.

Eksperci przewidują, że szczyt popularności płatności telefonem nastąpi w roku 2020. Pamiętajmy, że jeszcze niedawno podobne wątpliwości wśród użytkowników kart płatniczych wzbudzały karty zbliżeniowe w technologii PayPass. Dziś płacimy zbliżeniowo niemal w każdym punkcie obsługującym karty płatnicze. Obsługa finansowa w technologii NFC w nowoczesnych urządzeniach mobilnych stale się rozwija, podobnie jak metody jej zabezpieczeń. Ryzyko kradzieży w wyniku aktywnej aplikacji cyfrowego portfela nie jest większe niż w przypadku standardowej obsługi konta internetowego. Z pewnością warto więc wykorzystywać wszystkie możliwości, które daje nam technologia, dla oszczędności czasu i dla codziennej wygody.

 

Źródła:

www.interaktywnie.com

www.t-mobile.pl

www.t-mobilebankowe.pl

Autor
Sonia Grzenkowicz
Ocena artykułu
5.00 - (4 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się