61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Pozycjonowanie osCommerce - unikalne meta-tagi

Opublikowano: 04-02-2008
Czas potrzebny do przeczytania: 2:20 min
Nie od dziś wiadomo, że pozytywny wpływ na indeksowanie stron internetowych, a więc również na pozycjonowanie, mają unikalne meta-tagi. W przypadku wielu witryn, sprawa jest o tyle ułatwiona, że sekcję meta można edytować samodzielnie, dobierając tytuły i opisy dla każdej podstrony. Schody jednak zaczynają się podczas pozycjonowania i optymalizacji sklepu internetowego (np.: osCommerce).

Oczywiście można do każdego produktu wpisywać wszystkie dane meta samodzielnie, ale w przypadku dodawania nowych pozycji (czasem w dużych ilościach) można czynność tą pominąć, "skazując" te podstrony na takie same tagi.

Jak więc ułatwić sobie to zadanie? Na przykładzie sklepu internetowego pracującego na silniku osCommerce, przedstawię sposób na wprowadzenie unikalnych meta-tagów, które będą tworzone dynamicznie przy każdorazowym dodaniu nowego produktu.

W przypadku "świeżego" sklepu osCommerce, wszystkie produkty z reguły mają takie same tytuły i opisy co strona główna. Jeśli chcemy dokonać zmiany meta-tagów dla produktów w naszym sklepie, musimy edytować plik product_info.php. W tym pliku znajduje się osobna sekcja head, do generowania tytułów i opisów dla produktów w sklepie, niezależnie od innych podstron (kategorii i producentów).

Edycja tytułu:

W zależności od tego jaką postać tytuły chcemy uzyskać dla każdego produktu, musimy odpowiednie dane pobrać z bazy. W tym celu, należy odszukać miejsca w kodzie (niekoniecznie w tym samym pliku), gdzie pobierane są dane kategorii, producenta, nazwy lub opisu danego produktu. Odpowiednie dane, w miejscu gdzie dane są pobierane musimy przypisać do zmiennych, które następnie będą wprowadzone do tytułu strony w postaci:

- -

Taki zapis spowoduje, że tytuł będzie miał postać:

Kategoria produktu - Producent - Nazwa produktu

Edycja opisu:

Podczas pobierania opisu produktu z bazy, pamiętajmy, że jest on przeważnie dłuższy niż widziana przez Google ilość znaków. Należy w tym celu, przypisać opis do zmiennej oraz za pomocą funkcji w języku php okroić go ze zbędnych znaczników HTML i skrócić do odpowiednich rozmiarów. Opis w tym przypadku będzie miał postać:Co w wyniku da nam:

Nazwa produktu - Skrócony opis produktu

Uzyskane w ten sposób unikalne meta-tagi, nie tylko spowodują, że nasz sklep będzie lepiej widziany oraz indeksowany przez roboty wyszukiwarek internetowych, ale również sprawi, że nasza strona będzie wyświetlała się w wynikach nie tylko na określone, założone z góry słowa kluczowe, ale również na konkretne nazwy produktów czy producentów.
Autor
Tomasz Wieczorek
Ocena artykułu
3.00 - (4 głosy)
Komentarze
#1Kasia U2017-11-28 16:49:10
Bardzo ciekawy artykuł. Informacje fajnie zebrane ;)
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się