Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Yandex A.D. 2013 z punktu widzenia najpopularniejszych zapytań użytkowników

Opublikowano: 10-01-2014

Było o Google – nie może nie być o Yandex. A niechaj googlowie wżdy postronni znają, iż Rosjanie nie gęsi, iż swoje własne zapytania mają.


Statystycy Yandex przygotowali krótkie zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz w mijającym roku, a także tych zapytań, które powoli znikają z obszaru zainteresowań osób korzystających z tej wyszukiwarki internetowej. Co ciekawe, z 1000 najpopularniejszych w 2012 roku, aż 900 pojawiło się na tej liście ponownie w roku 2013.


Rozrywka, rozrywka i jeszcze raz rozrywka


Na pierwszym miejscu pod koniec 2013 roku, z ogromną ilością zapytań sięgającą nawet 14 milionów w miesiącu, znalazła się fraza:


"Майнкрафт"   

 

 

Czyli popularna gra Minecraft. Ciekawe, że obecnie Rosjanie wpisują jej nazwę głównie cyrylicą, a popularność wersji oryginalnej, angielskiej stale maleje. Jest to zresztą stały trend, widoczny chociażby w innym niezwykle popularnym wyrażeniu:


"Инстаграм


Czyli znanym i lubianym serwisie Instagram. Również w tym przypadku znacznie popularniejsze jest wpisywanie nazwy ojczystym alfabetem.


Wśród innych najczęściej wpisywanych zapytań w Yandex znaleźć można "аватан" (internetowy program do prostej obróbki zdjęć), "WhatsApp", "Viber" (mobilne komunikatory internetowe), "плейкаст" (portal pozwalający stworzyć muzyczne kartki pocztowe), a także… "мультиварка", czyli wielofunkcyjne urządzenie kuchenne.

 

A tymczasem z drugiej strony zestawienia…


Czy ktoś jeszcze pamięta ICQ? Prosty i ogromnie popularny komunikator internetowy? No właśnie – coraz mniej osób poszukuje w Internecie informacji z nim związanych. Jest to ostrzeżenie i przykład, jak stosunkowo szybko można z samego szczytu spaść na samo dno… popularności w Yandex.


Stopniowo spada też zainteresowanie takimi markami jak "Ericsson" (dla niepamiętających – producent telefonów komórkowych) oraz Nokia, a także marek powiązanych z branżą: "Ovi", "Xpressmusic" oraz właściwie porzuconej platformy "Symbian".


W Rosji zauważyć można również powoli umierającą modę na korzystanie z opcji zakupów grupowych. Frazy typu "Групон", czy "Купонатор" są coraz rzadziej wyszukiwane przez użytkowników.

Patrząc na przedstawione przez yandeksoidów statystyki stwierdzić można jedno: w Rosji, w minionym 2013 roku, zdecydowanie zwyciężyła… rozrywka. Gratulujemy i zazdrościmy dobrego samopoczucia.

* Wszystkie dane Yandex pochodzą z końca października.


Źródło: Blog Yandex

 

Autor
Krzysztof Mierzyński
Ocena artykułu
5.00 - (4 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się