Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Doodle, czyli dlaczego kochamy Google?

Opublikowano: 02-09-2013
Czas potrzebny do przeczytania: 1:40 min

Doodle to nic innego jak logo Google po tuningu! To zabawna, zaskakująca, spontaniczna wersja klasycznego „Google”, która ma upamiętniać święta, rocznice, czy cenione osobistości: artystów, pionierów lub naukowców. Zmiana logo marki to ryzykowne posunięcie, ale nie dla Google! Marka o tak ugruntowanej pozycji na całym Świecie może sobie na to pozwolić wiele razy w ciągu roku.

 

Doodle z okazji 90. Rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, Google.com/doodle

 

Pierwsze Doodle powstało przypadkowo. Założyciele Google, Larry Page i Sergey Brin w 1998 r. wzięli udział w festiwalu Burning Man na pustyni Nevada. Postanowili powiadomić o tym szerszą rzeszę ludzi poprzez umieszczenie w drugim „o” logo wyszukiwarki znaku graficznego festiwalu.

 

 

Google.com/doodle

 

Od 2000 roku doodle stało się nieodłącznym elementem strony głównej wyszukiwarki przy wartych upamiętnienia okazjach. Od tamtego czasu z prostych grafik ewoluowały nawet do interaktywnych gier i zabaw, jak np. doodle z okazji 30. rocznicy wynalezienia Pac-Mana.

 

Od niedawna ekipa Doodle angażuje także w tworzenie nowych grafik samych użytkowników organizując coroczny konkurs o nazwie „Doodle 4 Google”. Uczniowie szkół mogą popuścić wodze fantazji i, a zwycięski doodle ozdobi stronę główną wyszukiwarki wybranego dnia. W 2012 roku do zabawy dołączyła również Polska. Zwycięski projekt wykonał 10-latek z Budzynia. Praca zatytułowana „Pozdrowienia z Polski…” pojawiła się na stronie Google.pl 8 czerwca 2012 r., w dniu inauguracji Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

 

Google.pl/doodle4google

 

Tegoroczną amerykańską edycję konkursu wygrała praca zatytułowana „My Best Day Ever…” wykonana przez Sabrinę Brady, która na 18 miesięcy została rozdzielona z ojcem wysłanym na misję do Iraku.

 

Google.com/doodle4google

 

Co roku doodle upamiętnia np. Dzień Niepodległości Polski:

 

2009

 

2010

 

2011

 

2012

Google.com/doodle

 

Doodle jest tylko jednym z wielu kreatywnych pomysłów, które czynią z Google giganta nie do pobicia. To ogromne przedsiębiorstwo wie, jak działać, aby zjednać sobie sympatię użytkowników. Innowacyjne rozwiązania to efekt pracy tysięcy starannie dobranych Googlersów. Zespół tworzący doodle wyznał, że stworzenie trafnej grafiki zajmuje czasem nawet kilka tygodni (sic!). Za to efekt porusza nawet najtwardsze serca!

Google.com/doodle

 

Źródła: Google.com/doodle, Natablicy.pl.

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
4.78 - (9 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się