Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Przewodnik po Yandex część 2. Yandex.Poczta (Яндекс.Почта)

Opublikowano: 31-07-2013
Czas potrzebny do przeczytania: 3:35 min

Integracja wielu kont ma liczne zalety, ale też kilka zagrożeń (np. utrata hasła do jednego konta de facto wiąże się z utratą możliwości korzystania z kilku serwisów na raz). Internauta ma więc dwa wyjścia: iść na przekór ogólnoświatowym trendom lub skorzystać z zalet usług oferowanych przez np. Yandex z poziomu jednego konta. Dla osób, które wybrały opcję drugą przygotowaliśmy prosty przewodnik po Yandex.Poczcie.

 

 

Krok 1 – odwiedź Yandex!

Należy wejść na stronę główną wyszukiwarki i stamtąd wybrać odpowiedni odnośnik lub też kliknąć w link dla rosyjskojęzycznych lub anglojęzycznych osób, a następnie wybrać duży zielony przycisk – Stwórz konto pocztowe.

Krok 2 – wypełniamy dane.
Imię, nazwisko, login, hasło (wpisywane dwukrotnie dla wykluczenia pomyłek), pytanie kontrolne i odpowiedź, numer telefonu (nieobowiązkowy) – czyli bez niespodzianek. Jeśli wybrany przez nas login będzie już zajęty natychmiast otrzymamy taką informację. Tworząc hasło trzeba pamiętać, że musi zmieścić się w przedziale od 6 do 20 znaków i może zawierać także takie znaki dodatkowe, jak:


! @ # $ % ^ & * ( ) _ - + : ; , .


Warto spędzić trochę czasu na wymyślaniu loginu i hasła – w końcu będą one wykorzystywane jako dane logowania do większości serwisów Yandex.
Na koniec wystarczy przepisać symbole z obrazka, zaakceptować regulamin (wersja angielska) oraz politykę prywatności (wersja angielska) i kliknąć przycisk Stwórz pocztę.


Krok 3 – podstawowe ustawienia
Po stworzeniu konta można od razu dokonać pierwszych ustawień. Stworzyć kolorowe zakładki/znaczniki grupujące nasze maile tematycznie:

 

Połączyć inne skrzynki mailowe z właśnie tworzoną, przy czym mogą to być konta nie tylko Yandex, ale także innych firm, włączając w to Google:

 

Dodać swoje imię, które będzie się wyświetlać w polu „Od kogo”, określić strefę czasową oraz dodać fotografię (jeśli mamy włączoną kamerę internetową można za jej pomocą błyskawicznie zrobić swoje zdjęcie):

 

Na następnych dwóch podstronach wybiera się kompozycję wizualną (jasną, ciemną, retro i wiele innych), wpisać można numer telefonu wykorzystywany do ewentualnego odzyskania hasła oraz potwierdza się wprowadzone zmiany.


Krok 4 – witamy w Yandex.Poczcie
Gratulacje! Właśnie założyłeś konto pocztowe. Interfejs skrzynki jest bardzo przejrzysty i intuicyjny, a jednocześnie daje użytkownikowi spore możliwości indywidualizacji. Część centralna to zawartość aktualnie wybranej skrzynki pocztowej, a po lewej wybieramy maile przychodzące, wychodzące, spam i szkice.

 

Tuż nad mailami znajduje się kilka podstawowych przycisków ułatwiających pracę z mailami, a mianowicie: Napisać, Sprawdzić, Przesłać dalej, Usunąć, SPAM, Przeczytane i - ciekawostka: możliwość dodania swojego przycisku (np. Archiwizuj, Oznacz zakładką itp.).


U samej góry można szybko przeklikać się do innych usług Yandex, m. in. wyszukiwarki, Yandex.Money (Яндекс.Деньги), Muzyki, Zdjęć etc. Z kolei w prawym górnym rogu dostępny jest zestaw przycisków pozwalających się wylogować, zmienić ustawienia lub motyw.


Krok 5 – ustawienia zaawansowane

Do głównych ustawień można wejść poprzez przycisk „Настройка” w prawym górnym rogu lub przez analogiczne przyciski zlokalizowane w różnych miejscach skrzynki pocztowej. Z poziomu głównych ustawień można kompleksowo dostosować skrzynkę do swoich upodobań, między innymi:
- stworzyć filtry,
- zarządzać innymi kontami pocztowymi zintegrowanymi z tą skrzynką,
- zarządzać kontaktami,
- modyfikować ustawienia bezpieczeństwa (np. korzystać z bezpiecznego połączenia https://, zmienić hasło, dodać numer telefonu, czy też sprawdzać logowania na konto – kto, kiedy i z jakiego urządzenia logował lub próbował zalogować się na nasze konto),
- włączać i wyłączać reklamy i informacje, które znajdują się po lewej stronie okna głównego.


Krok 6 – opcjonalny, dla ceniących ciekawe rozwiązania.
Ustawienia pozwalają bardzo dokładnie zarządzać właściwie wszystkimi aspektami działania Twojej poczty. Osoby lubiące nieco poeksperymentować z nowościami na pewno zainteresują dwie dodatkowe możliwości. Pierwsza z nich jest ściśle funkcjonalna i dotyczy możliwości korzystania ze skrótów klawiszowych. Na przykład przycisk „F9” pozwala sprawdzić pocztę, „w” oraz „c” napisać wiadomość etc. Aby sprawdzić spis skrótów w dowolnym momencie należy wybrać przycisk „?”.

 

Yandex.Poczta pozwala też być na bieżąco z aktualnościami z interesujących nas obszarów. Wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę ze skrzynki głównej, a mianowicie „Подписки”:

Następnie wybieramy interesujące nas tematy i cieszymy się najświeższymi informacjami wprost w naszej skrzynce email. Można także dodać specjalny widget na stronę główną wyszukiwarki Yandex, aby jeszcze szybciej otrzymywać powiadomienia o nowościach.

 

Serdecznie zachęcamy do eksperymentowania z bogatymi możliwościami Yandex.Poczty oraz do śledzenia naszego bloga. Już wkrótce kolejna część przewodnika Sunrise System po świecie runetu.

Autor
Krzysztof Mierzyński
Ocena artykułu
4.80 - (5 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się