Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

„Wyspy” («Острова») Yandex już w lipcu odmienią runet

Opublikowano: 21-05-2013
Czas potrzebny do przeczytania: 3:30 min

Wielu internautów wprowadza zapytania do wyszukiwarki w celu odnalezienia poszukiwanych informacji, ale w coraz większym stopniu korzystamy z niej jako narzędzia, które pozwala nam zarezerwować pokój w hotelu, kupić bilet do teatru czy np. zarejestrować się u lekarza. Już wkrótce Yandex będzie miał za zadanie nie tylko zwracać odpowiedzi na „pytania” wprowadzone w okienko wyszukiwarki, ale przede wszystkim rozwiązywać zadania użytkowników poprzez interaktywne wyniki wyszukiwania.


„Czy chciałbyś mieć swoją wyspę?”
„Wyspy” («Острова») to nowy projekt rosyjskiej wyszukiwarki, który ma za zadanie usprawnić wyszukiwania internautów i rozwiązywanie ich zadań. Zupełnie nowy interfejs (patrz: wyżej), w którym wyraźny jest podział na bloki (stąd też „Wyspy”) ma być bardziej przyjazny dla użytkownika, a jednocześnie umożliwić lepszą odpowiedź na jego oczekiwania. W jaki sposób?

Po pierwsze – adekwatność wyników (czyli koniec top 10?)
Niezmiennie najważniejsza dla wyszukiwarki pozostaje jak najlepsza odpowiedź na zapytania użytkownika. Dlatego m.in. wystarczy wpisać tylko kilka znaków, aby Yandex podpowiedział najlepsze warianty. Co ciekawe, wg słów Tarasa Szarowa – szefa projektu Yandex „Wyspy”, dobrze nam znane top 10 wyników, a z nimi tradycyjny model pozycjonowania, może odejść do przeszłości, gdyż różne zapytania wymagają zwrócenia różnej ilości wyników: zarówno mniejszej, jak i większej niż 10.

Po drugie – najważniejsze zawsze pod ręką
Wpisując odpowiednie zapytanie, użytkownik będzie miał okazję skorzystać z interaktywnych wyników wyszukiwania. Tzn. chcąc zarezerwować bilet do kina, czy też wezwać fachowca do naprawy cieknącego kranu będzie mógł to zrobić bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Eliminuje się wizytę na stronie, a użytkownikowi błyskawicznie przedstawione jest rozwiązanie jego zadania lub problemu.

Po trzecie – jeden interfejs
Zarówno dla tabletów, smartfonów, jak i komputerów przygotowano jeden i ten sam, przejrzysty interfejs. Co jednak ważne – platforma „Wyspy” pozwoli webmasterom przedstawić swoją witrynę w różny sposób dla różnych urządzeń.

Po czwarte – jak korzystać?
Poprzez specjalnie stworzony w tym celu serwis internetowy. Obecnie jest on jeszcze w fazie beta, ale można już wypróbować jego działanie na interactive-answers.webmaster.yandex.ru. Ponadto Yandex przygotował wiele materiałów zarówno dla laików, jak i doświadczonych webmasterów i pozycjonerów, które pozwolą odpowiednio przygotować się do posiadania własnej „Wyspy”.

«Острова» a pozycjonowanie
Jak zapewniają twórcy platformy nowy interfejs oraz nowe możliwości bezpośredniej komunikacji z internautami nie wpłyną na pozycjonowanie, gdyż wyniki wciąż będą opierać się o te same algorytmy, a więc najlepsze strony będą na szczycie wyników wyszukiwania… choć w dłuższej perspektywie można zakładać, że strony internetowe wykorzystujące potencjał „Wysp” zyskają większą popularność, będą częściej odwiedzane, a w efekcie będą lepiej oceniane przez roboty sieciowe.

Witamy w przyszłości wyszukiwarek (?)
Czy nowy interfejs, interaktywne wyniki wyszukiwania oraz nowe rozwiązania przekonają do siebie internautów zobaczymy już w wakacje. Planowany start odmienionej wyszukiwarki Yandex planowany jest już na lipiec. Wiele jednak zależy od samych właścicieli stron – jeśli wielu z nich zdecyduje się skorzystać z możliwości „Wysp”, być może wkrótce wyszukiwanie w runecie będzie opierać się w znacznym stopniu właśnie o takie „zadaniowe” podejście. Jeżeli jednak jedynie niewielka część z nich wybierze nowe rozwiązanie, cały projekt może upaść i wrócimy do znanego nam dobrze modelu z Google.

Więcej informacji o projekcie na:
Yandex beta
Yandex - blog dla webmasterów
GitHub


Źródła:
Habrahabr.ru
Blog Yandex
SearchEngines.ru

Autor
Krzysztof Mierzyński
Ocena artykułu
4.17 - (12 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się