Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Google vs. Komisja Europejska

Opublikowano: 08-05-2013
Czas potrzebny do przeczytania: 1:10 min

Jak zwykle chodzi o pieniądze. Jeżeli Google nie dostosowuje się do wymagań KE, będzie musiało zapłacić ogromne kary finansowe. Nic dziwnego, że właściciele firmy  z Mountain View starają się znaleźć takie wyjście, aby i wilk był syty, i owca cała.

Żródło: bi.gazeta.pl

Pretensje pochodziły od największych światowych firm, wśród których znalazł się m.in. Microsoft. Dołączyli do niego twórcy porównywarek internetowych i wydawcy gazet. Jakie były ich zarzuty? Promowanie linków do własnych usług, wykorzystywanie treści zamieszczonych na prywatnych stronach, zmuszanie właścicieli witryn do umieszczania reklam Google – to najpoważniejsze z nich. To właśnie te firmy, którym nie podoba się działalność giganta, zadecydują o tym, czy wprowadzone przez niego propozycje w tym zakresie będą mogły wejść w życie.

Zmiany oferowane przez Google mają na celu udowodnienie, że jego działania są całkowicie uczciwe, z poszanowaniem konkurencji. Ich oficjalny spis znalazł się na stronie internetowej Komisji Europejskiej i ma na celu wypracowanie korzystnego kompromisu.


Google chce wprowadzić graficzne oddzielenie swoich usług w wynikach wyszukiwania od pozostałych, aby każdy użytkownik miał pełną świadomość tego, co wybierze.  Oferuje także możliwość wprowadzenia w widocznym miejscu trzech usług konkurencji.  W związku z zarzutami dotyczącymi reklam, właściciele firmy są w stanie zrezygnować z obarczania właścicieli serwisów dostarczania reklam autorstwa Google. Umożliwią także reklamodawcom prowadzenie kampanii na różnych platformach, a nie, jak do tej pory, tylko w obrębie Google.


Nie wiadomo, czy propozycje te spełnią oczekiwania konkurencji i spotkają się z aprobatą Komisji Europejskiej. Decyzja w sprawie Google zapadnie po wakacjach. Nie sądzę jednak, żeby pokrzywdzone firmy łatwo zgodziły się na propozycje giganta i dały mu zielone światło do dalszych działań.

Źródła: Wp.pl, Interaktywnie.com, Giznet.pl

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
4.00 - (3 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się