Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Rozczarowani czy oczarowani? Krytyka i zachwyty nad Facebook Home

Opublikowano: 08-04-2013
Czas potrzebny do przeczytania: 2:10 min

Smartfon dla ludzi
Twórca Facebookowej potęgi, Mark Zuckerberg podczas konferencji w Menlo Park stwierdził, że smartfony powinny być dla ludzi, a nie dla aplikacji. Właśnie taka idea przyświecała programistom Facebook Home, którzy pragnęli stworzyć funkcjonalny interfejs dla smartfonów z Androidem. Największą rewolucją jest całkowicie nietypowy, nieznany do tej pory rodzaj ekranu głównego, w pełni facebookowy.

 

Ekran główny jest duszą smartfonów
Eksperci oraz blogerzy są w większości zgodni – Home to dobry pomysł i świetnie wygląda, może zmienić sposób, w jaki będziemy w przyszłości korzystać ze smartfonów. Użytkownicy otrzymują „wykaz” aktualnych treści udostępnionych przez znajomych i polubione strony, które rozciągnięte są na całym ekranie telefonu.  Pozwala to na bardzo intuicyjne działanie, np. podwójne kliknięcie w status bądź fotografię oznacza „lajka”, a przeglądanie stron polega na przewijaniu ekranu w dół (funkcja Cover Feedem).

 

Źródło: Social Press

 

Widoczne powiadomienia
Każde powiadomienie zostaje wyświetlone na głównym ekranie i jest widoczne tak długo aż użytkownik nie uzna, że jest mu potrzebne. Uproszczeniem korzystania mają być zdjęcia profilowe osób oraz ikony aplikacji dodane przy powiadomieniach. W ten sposób użytkownicy mogą szybciej  zorientować się, jakiego tematu dotyczy powiadomienie.

 

Czapki z głów przed Chat Head
Funkcjonalność Chat Heads pozwala na prowadzenie rozmów między znajomymi nawet w czasie korzystania z innych aplikacji. Na ekranie pojawia się wówczas zdjęcie profilowe znajomej osoby z  „dymkiem” i informacją od wysyłającego. Dzięki tej opcji oglądanie filmów czy sprawdzanie poczty przestało kolidować z czatowaniem na portalu. „Dymki” można swobodnie przesuwać po całym ekranie, co zapewnia przejrzystość i swobodę korzystania z innych aplikacji.

 

Źródło:Android Apps

Krytyka Facebook Home
Innowacyjność rozwiązania facebookowego podważa Microsoft, twierdząc, że taki projekt nie jest niczym nowym. Wyraźnie dowodzą tego słowa użyte na blogu przez jednego z dyrektorów działu PR firmy Microsoft, Franka X. Shaw:

„Włączyłem relację z konferencji prezentującej Facebook Home i musiałem sprawdzić kalendarz kilkukrotnie. Nie po to, by sprawdzić czy dzisiaj Prima Aprilis, tylko żeby stwierdzić, czy nie przenieśliśmy się do roku 2011. Wszystko dlatego, że zawartość prezentacji była zaskakująco podobna do tej, którą robiliśmy dla Windows Phone'a dwa lata temu”.

Zarzuty wobec Home padają także, że strony przyszłych użytkowników, którzy przede wszystkim obawiają się (nie)praktyczności nowych rozwiązań. Podkreślają przede wszystkim ogromną różnicę, która dzieli sposób korzystania z Home od tego, co teraz jest wykorzystywane w smartfonach. Ogromna liczba nowych rozwiązań i konfiguracji może wywołać wśród potencjalnych użytkowników lęk lub poczucie zagubienia. Za dużą wadę blogerzy uznali także konieczność stałego dostępu do Internetu przy korzystaniu z Home.


Zarówno rozczarowani, jak i oczarowani nowością od Facebooka debatują dotychczas nad kartką papieru, ponieważ rozwiązanie dostępne jest jedynie na kilku smartfonach w USA. Jak będzie wyglądała polska konfrontacja z tym rozwiązaniem? Na to należy poczekać jeszcze jakiś czas.

 

Źródła: Social Press, Focus, Spidersweb, Komputer Świat

Autor
Magdalena Drajkowska
Ocena artykułu
4.67 - (3 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się