61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Diamenty Forbesa 2013 - Sunrise System po raz trzeci w gronie firm najszybciej zwiększających swoją wartość

Opublikowano: 30-01-2013
Czas potrzebny do przeczytania: 2:15 min

Rentowność prowadzonej działalności (na podstawie wskaźników EBIT i ROA), wysoka płynność bieżąca i brak zaległości płatniczych to kryteria obecności w rankingu „Diamenty Forbesa” – zestawienia firm najszybciej zwiększających swoją wartość.

 

Z przeciętnym wzrostem wartości (2009-2011) w wysokości 75,80% Sunrise System znalazła się w gronie „Diamentów” po raz trzeci, utrzymując miejsce w pierwszej dziesiątce wśród firm wielkopolskich (7. pozycja) i pierwszej setce w zestawieniu ogólnopolskim (82. miejsce w kategorii do 50 mln zł przychodów).

 

Warto zauważyć, że trzykrotna obecność Sunrise System w tym rankingu to wyjątkowe osiągnięcie, tym bardziej, że kryteria wyraźnie preferują przedsiębiorstwa produkcyjne o dużych aktywach trwałych, a nie firmy posiadające przede wszystkim trudny do wyceny kapitał intelektualny.

 

Tegoroczny ranking miesięcznika Forbes i wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska
uwzględnia firmy, których przeciętny roczny wzrost wartości wynosi co najmniej 15%. Premiowane były wyniki finansowe osiągnięte w latach 2010-2011 (miały dwukrotnie większą rangę, niż wyniki za okres 2009-2010).

 

Firmy aspirujące do grona „Diamentów Forbesa” jak co roku rankingowano metodą szwajcarską, łączącą metodę majątkową i dochodową. Metoda ta umożliwia właściwe oszacowanie wartości, nie tylko na podstawie osiągniętych zysków, lecz także know-how badanego przedsiębiorstwa i jego wpływu na przyszły wzrost wartości. 

 

W rankingu  nie uwzględniano banków i instytucji finansowych. Z zestawienia wykluczono również firmy, których wzrost wartości był skutkiem zdarzeń losowych bądź nadzwyczajnych, a nie wynikał z długofalowej strategii działania.

 

W rankingu „Diamenty Forbesa 2013” jest mniej przedsiębiorstw, niż w latach ubiegłych (1931 Diamentów, w stosunku do 2051 firm wyróżnionych za tempo wzrostu wartości w 2012 roku) . Wśród przyczyn tego stanu rzeczy jest spowolnienie gospodarcze i idący za tym spadek konsumpcji. W ocenie autorów rankingu, sukces odnoszą firmy innowacyjne i inwestujące w swój rozwój.

 

"Zwycięzcy rankingu rok po roku przekonują nas, że niezależnie od tego, jak wielkie wyzwania stawia przed polskimi przedsiębiorcami rynek, radzą sobie bardzo dobrze, zapewniają swoim firmom, pracownikom i lokalnym społecznościom niezbędny do ich sprawnego funkcjonowania impuls ekonomiczny" - zauważa redakcja Forbesa w komentarzu do rankingu 2013.

 

Źródło: Forbes

 

Więcej:

Deloitte Sunrise System 4 rok z rzędu;
Błysnąć jak "Diament Forbesa";
Czarny koń polskiej gospodarki.

 

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
4.56 - (16 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się