Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Graph Search. Czy socjogram zrewolucjonizuje Internet?

Opublikowano: 21-01-2013
Czas potrzebny do przeczytania: 2:00 min

Chyba wszyscy użytkownicy Facebooka zgodzą się z tym, że obecny system wyszukiwania informacji w serwisie jest mało czytelny i niezwykle ciężko za jego pomocą znaleźć dokładnie to czego się szuka. Najwyraźniej zdali sobie z tego sprawę również pracownicy największego portalu społecznościowego na świecie i postanowili dokonać zmian, które z pozoru wydają się tylko kosmetyczne, ale w przyszłości mogą wywołać małą rewolucję.

Przed kilkoma dniami Mark Zuckerberg na specjalnej konferencji przedstawił plany wyszukiwarki Graph Search (po polsku Socjogram), która ma być zupełnie nowym systemem wyszukiwania zamkniętym w belce u góry portalu. Będzie ona zdecydowanie szersza niż obecnie i całkowicie zdominuje design w tej części tablicy.

Fot.: Facebook

 

Na czym ma polegać ów system? Przede wszystkim na rozbudowanej możliwości wyszukiwania wszystkich informacji, które zostały publicznie udostępnione na Facebooku, nie tylko przez naszych znajomych, ale również przez innych użytkowników, czy firmowe fanpage’e. Dzięki dużej ilości filtrów będziemy mogli powiązać ze sobą miejsca, osoby, zdjęcia oraz wydarzenia. Szczegółowe kryteria pozwolą nam np. na znalezienie osoby pracującej w naszej firmie, która lubi jeździć na nartach w Alpach.

 

Rozbudowany system wyszukiwania, a także jego skuteczność na początek ma ułatwić nam funkcjonowanie na Facebooku, ale w przyszłości zmiany te mogą zagrozić nawet… Google. To głównie dzięki temu, że wyszukiwanie nie będzie się opierać na słowach kluczowych, a na naturalnie sformułowanych zdaniach. Zuckerberg zapowiedział również sukcesywne poszerzanie usługi, w której w przyszłości ma się znaleźć również wyszukiwanie linków do zewnętrznych stron internetowych. Może to oznaczać, że w facebookowym środowisku będziemy mogli znaleźć niemal wszystko bez potrzeby używania innych wyszukiwarek. Do tego jeszcze daleka droga, ale Graph Search może wkrótce stać się czymś więcej niż tylko kosmetyczną zmianą.

Ciekawscy już dziś mogą zapisać się na listę osób chętnych wypróbować wersję beta wyszukiwarki pod adresem search.fb.com.

 

Źródła: Facebook, Gazeta.pl

Autor
Dawid Samulski
Ocena artykułu
4.00 - (9 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się