61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Deloitte: Sunrise System 4. rok z rzędu jedną z najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie

Opublikowano: 07-11-2012
Czas potrzebny do przeczytania: 6:40 min

870% wzrostu przychodów w latach 2007-2011  zagwarantowało Sunrise System 15. miejsce w tegorocznym rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe. To już czwarta edycja, w której Spółka wyróżniona została za dynamikę przychodów, co jest dużym osiągnięciem, niezależnie od pozycji zajętej w samym zestawieniu.

 

- Cieszy nie tylko miejsce w pierwszej 20-stce najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowo-Wschodniej, lecz przede wszystkim utrzymanie szybkiego tempa wzrostu kolejny rok z rzędu – ocenia Prezes Zarządu Sunrise System sp. z o.o., reprezentujący Spółkę 25.10.2012r. podczas uroczystej Gali konkursu.

 

Deloitte Technology Fast 50 Central Europe obejmuje firmy z 17 krajów: Polski, Czech, Węgier, Łotwy, Estonii, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Albanii, Macedonii, Mołdawii, Czarnogóry i Litwy.


Obok kategorii głównej - "Technology Fast 50" – firmy mogą rywalizować o miejsca w dwóch specjalnych zestawieniach: "Wschodzące Gwiazdy” oraz "Wielka Piątka”. Polskie firmy technologicznie innowacyjne były w tym roku reprezentowane wyjątkowo licznie: zdominowały 40% miejsc w rankingu głównym i 60%, biorąc pod uwagę wszystkie kategorie.

W zestawieniu może znaleźć się jedynie 50 przedsiębiorstw. O miejscu w rankingu decyduje tempo wzrostu rocznych przychodów za 5 poprzednich lat.  Porównywane są firmy spełniające następujące kryteria wstępne:
- firma działa na rynku od minimum 5 lat;
- roczne przychody firmy osiągnęły poziom w każdym z pięciu lat objętych analizą (2007-2011) na poziomie co najmniej 50 000 EUR;
- centrala firmy znajduje się w Europie Środkowej;
- firma działa w oparciu o własne technologie lub przeznacza znaczne kwoty na działalność badawczo-rozwojową;
- w strukturze własnościowej firmy nie dominuje partner strategiczny.

 

Obecność w 50 najdynamiczniejszych firm innowacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej automatycznie kwalifikuje firmę do rankingu Deloitte Technology Fast 500 EMEA - grona 500 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw technologicznych w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Wyniki tego zestawienia poznamy 29.11.2012r. 

 

Prawdziwy sukces – dogonić własne tempo
Sunrise System została dotąd wyróżniona w Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2009, 2010 i 2011.
- Spółka została odnotowana w rankingu po raz 4., co należy do rzadkich osiągnięć, biorąc pod uwagę jedno jedyne kryterium jakim jest przychód, który decyduje o znalezieniu się w gronie najdynamiczniej rosnących firm innowacyjnych – komentuje Paweł Rybak. - Z mojej wiedzy wynika, że dotąd tylko pojedynczym firmom udało się osiągnąć wysoką dynamikę przychodu w kolejnych 5-letnich cyklach i tym samym - utrzymać się w tym elitarnym rankingu kilka lat z rzędu. 

 

Metodologia konkursu premiuje firmy o 5-letnim stażu rynkowym – im ten staż dłuższy, tym zrealizowanie dużej dynamiki przychodu jest obiektywnie trudniejsze.
  – Praktycznie nie zdarza się, by dojrzała firma rosła tak szybko, jak agresywnie wchodzące na rynek młode przedsiębiorstwo innowacyjne – dodaje Prezes Sunrise System. - Teoretycznie, żadna firma nie jest w stanie rosnąć równie szybko w całym okresie działalności. Sunrise System udało się utrzymać dynamiczne tempo wzrostu w tak długim okresie z kilku powodów – wyjaśnia P. Rybak.
– Do najważniejszych należą: własne centra kompetencyjne oraz duży nacisk na prace badawczo-rozwojowe. Wspólny wysiłek pionów: Handlu i Marketingu oraz Realizacji Usług Internetowych pozwala przekładać konkretne oczekiwania rynku na nowe rozwiązania w dziedzinie e-marketingu.

 

W poznańskim Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowym, jednym z firmowych centrów kompetencyjnych, aktualnie kilkadziesiąt osób pracuje nad autorskimi narzędziami marketingowymi dla klientów Spółki. To informatycy, programiści i certyfikowani przez Google specjaliści, którzy wraz z SEM menedżerami zatrudnionymi w Sunrise System kreują kolejne innowacje w obrębie oferty i technologii.

Firma Deloitte objęła dotąd oceną przychody Sunrise System za lata 2004–2011. Dynamika tego parametru w kolejnych rankingach kształtowała się następująco:


Źródło: Deloitte oraz dane finansowe Sunrise System sp. z o.o.

Wysoki wynik w 2009 roku (2364%  wzrostu w latach 2004-2008) dał Spółce 4. miejsce w całym zestawieniu i 1. wśród firm zajmujących się profesjonalnym pozycjonowaniem stron. Pozycję lidera branży SEO (z ang. Search Engine Optimization – pozycjonowanie i optymalizacja stron w wyszukiwarkach) firma utrzymała w 2010 roku, w badaniu przychodu za lata 2005-2009. Spółka zajęła wówczas 6. pozycję w zestawieniu ogólnym, pozostając numerem 1 wśród firm SEO.

 

- Obecność w dwóch kolejnych rankingach w latach 2011 (miejsce 18.) i 2012 (miejsce 15.) dowodzi, że coroczny tak imponujący wzrost przychodów Sunrise System nie jest wydarzeniem jednostkowym czy sezonowym, lecz długofalową tendencją wynikającą z szerszej strategii rozwojowej spółki. Jeszcze bardziej cieszy fakt, iż żadnej spółce z naszej branży nie udało się utrzymać w tym zaszczytnym gronie przez 4 kolejne lata. – podsumowuje Paweł Rybak.

 

Analizując powyższy wykres, należy zauważyć, jak niebagatelnym sukcesem jest utrzymanie się Spółki w rankingu cztery lata z rzędu, ze względu na coroczną zmianę roku bazowego będącego podstawą do wyliczenia pięcioletniej dynamiki przychodu.

 

W przypadku dynamicznych wzrostów sama formuła stosunku procentowego staje się w pewien sposób bezwzględna i w pewnym sensie krzywdząca dla firm odnotowujących ciągłe wzrosty. Zdecydowanie trudniej jest osiągnąć pięcioletnią dynamikę wzrostu na poziomie kilku tysięcy procent w momencie, gdy bazą do jej wyliczenia jest przychód na poziomie kilku milionów złotych w pierwszym roku bazowym, a nie 200 tys. zł, tak jak ma to miejsce w przypadku firm będących w tym zestawieniu po raz pierwszy.

Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe
W ciekawej infografice Deloitte prezentuje najważniejsze informacje na temat tegorocznej edycji rankingu oraz porównanie średniego wzrostu przychodów laureatów wszystkich dotychczasowych odsłon konkursu:


Źródło: Deloitte

Z jednej strony uwagę zwraca rekordowy rok 2008, kojarzony z początkiem globalnego kryzysu, i niższa dynamika przychodów firm w kolejnych latach.

 

Rok 2009 to spadek średniej dynamiki firm objętych rankingiem o blisko 300%, co dokładnie pokazuje, jaki wpływ na firmy technologicznie innowacyjne miał kryzys, który przetoczył się przez większość gospodarek krajów objętych rankingiem Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

 

Lata 2010 i 2011 to powolna odbudowa po największym od początku dziesięciolecia światowym spowolnieniu i słynnej bańce internetowej. Nieznaczny spadek średniej dynamiki w 2012 roku doskonale obrazuje niepewną rzeczywistość gospodarczą, jaka nas otacza. Jednakże obserwując spowolnienie dotykające inne branże, a w szczególności przemysł, można ocenić, że firmy technologicznie innowacyjne – bo tylko o takich mówi ranking firmy Deloitte – wykazują się odpornością na obecne zawirowania w globalnej gospodarce.


Strategia na przyszłość
Celem Spółki na najbliższe lata jest - podobnie jak w latach ubiegłych - utrzymanie pozycji lidera rynku w zakresie marketingu w wyszukiwarkach w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Realizujemy tę wizję dzięki stale rosnącej liczbie stałych klientów, polityce obsługi klienta opartej na systemie procedur i standardów oraz własnym, wyspecjalizowanym centrom kompetencyjnym. Skuteczną promocję usług zapewnia Spółce Centrum Performance Marketing, a konkurencyjność oferty i skuteczność działania - firmowe Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe. Przemyślana struktura organizacyjna w połączeniu ze stale rozwijaną ofertą i troską nie tylko o pozyskanie klienta, lecz także o długotrwałe relacje ze stałymi odbiorcami naszych usług, pozwala na pokonywanie kolejnych granic wzrostu.

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
4.67 - (12 głosów)
Komentarze
#1Joanna Nowak2012-12-08 22:51:05
Zapraszamy do wzięcia udziału w piątej już edycji konkursu na "Firmowy blog roku".
Odbywający się co roku konkurs cieszy się dużą popularnością. Biorą w nim udział zarówno blogi profesjonalne jak i debiutujące, a zwycięzcy otrzymują wyróżnienia, które będą mogli zamieścić na swoich blogach, oraz rozgłos z uwagi na promocję konkursu w mediach marketingowych.

W tym roku konkurs startuje pod patronatem uczelni Collegium Civitas w Warszawie, gdzie również odbędzie się jego finał.

Więcej informacji dotyczących konkursu, nagród oraz listę blogów, które zgłosiły swój udział w konkursie można znaleźć na stronie: http://blogifirmowe.wordpress.com/
Nasz fanpage: http://www.facebook.com/blogifirmowe

Serdecznie zapraszamy do zgłoszenia swojego bloga do udziału w konkursie.
Jest to świetna okazja by pokazać się nowym odbiorcom, pozyskać kolejnych czytelników, otrzymać stosowne rekomendacje od profesjonalistów oraz stawić czoła konkurencji!

Z wyrazami szacunku,
Joanna Nowak
#2Małgorzata Kucharska-Grochocka2012-12-08 22:57:36
Zeszłoroczni zwycięzcy postawili poprzeczkę na wysokim poziomie:) Do zobaczenia w szrankach w kategorii blogów profesjonalnych!
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się