Częstym zabiegiem wykonywanym podczas pozycjonowania i optymalizacji serwisów WWW jest wprowadzanie tzw. przyjaznych linków. Podczas ich wdrażania należy pamiętać o przekierowywaniu starych adresów stron na nowe. Jeśli strona oparta jest na bazie danych, to w łatwy sposób można cały proces zautomatyzować. A co jeśli strona zbudowana jest na plikach na zasadzie np.
http://www.adres.pl/index.php?page=kontakt&subpage=3
gdzie w pliku index.php zawarta jest instrukcja taka jak include ($_GET['page'].'.php');?
Zamiast pisania poleceń warunkowych (np. if) dla każdego zestawu zmiennych można zapis ten skrócić i skorzystać ze zmiennych tablicowych, np:
$redir['kontakt']['3']='formularz-kontaktowy';
$redir['kontakt']['4']='adres-siedziby-glownej'; ...
A potem w poleceniu przekierowania:
location: http://www.adres.pl/$redir[$_GET['page']][$_GET['subpage']].html
Korzystając z tego rozwiązania w bardzo łatwy sposób można rozbudować polecenie przekierowań zarówno "na długość" (ilość podstron) jak i "na szerokość" (ilość obsługiwanych zmiennych). Podczas budowy tablicy o dużej ilości wymiarów należy zwracać uwagę na prawidłową kolejność podawania zmiennych z $_GET jako wartości dla naszej tablicy.
Jakie są plusy takiego rozwiązania?
- przejrzystość kodu - nie używamy n-razy if() elseif() else i/lub switch() a cała tablica jest rozpisana w jednym miejscu; daje to nam możliwość szybkiego przejrzenia i modyfikowania reguł
- szybkość działania - jak poprzednio - brak instrukcji warunkowych odciąża procesor serwera
Oczywiście zaprezentowana formuła jest jednym z wielu sposobów na przekierowywanie starych - nieprzyjaznych adresów - na nowe - przyjazne dla robotów wyszukiwarek. Wszystko zależy od budowy strony WWW oraz metod, które obejmuje pozycjonowanie.