Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Kryzys to nie czas na bylejakość - Gala Gazel Biznesu 2011

Opublikowano: 05-03-2012
Czas potrzebny do przeczytania: 2:25 min

 50% udziału w polskim PKB i 70% miejsc  pracy, efektywne zarządzanie,  elastyczność i kreatywność - to cechy szczególne Gazel Biznesu - najdynamiczniej rozwijających się firm z sektora MSP. Na całym świecie pod kątem rankingu oceniono dotąd 50 mln przedsiębiorstw - tylko niektóre z nich spełniły wymagania zestawienia. Sunrise System został Gazelą Biznesu w XII edycji rankingu, po spełnieniu następujących kryteriów:

- rozpoczęła działalność przed rokiem 2008 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś,

- w roku bazowym 2008 przychody ze sprzedaży mieściły się w przedziale pomiędzy 3 a 200 mln złotych,

- w latach 2008-2010 z roku na rok odnotowywała wzrost przychodów ze sprzedaży,

- w latach 2008-2010 ani razu nie odnotowała straty,

- umożliwiła analizę swoich wyników finansowych przynajmniej od roku 2008.

Prestiżowe wyróżnienie odebraliśmy podczas Gali dla laureatów województwa wielkopolskiego i lubuskiego w dniu 29 lutego. Uroczystość odbyła się pod patronatem władz obu województw, w tym Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Wielkopolska populacja Gazel Biznesu 2011 to 436 firm - to drugie miejsce pod względem liczebności Gazel po Mazowszu (617 firm); w całej Polsce wyróżnionych zostało 3779 przedsiębiorstw. Mniej, niż w poprzedniej edycji.

Czy to wynik kryzysu? Pośrednio na to pytanie odpowiedzieć miał panel dyskusyjny "Jak ożywić inwestycje", moderowany przez redaktora Wojciecha Kowalczuka z Pulsu Biznesu, poprzedzający wręczenie Gazelom wyróżnień. Zarysowana przez panelistów sytuacja gospodarcza kraju ma się wcale nieźle. Firmy mają pieniądze, sektor MSP jest w dobrej kondycji, spada natomiast wskaźnik inwestycji, a ich struktura pokazuje, że przedsiębiorcy obawiają się zwiększania mocy produkcyjnych na tle ciągłych przepowiedni na temat pogłębienia kryzysu.

Według przywołanych w dyskusji badań przeprowadzonych przez KRD wśród 1800 firm, do największych barier wzrostu w ocenie przedsiębiorców należą zatory płatnicze, polska polityka podatkowa i absurdalne w ocenie ankietowanych przepisy prawne (na przykład: konieczność płacenia podatku VAT od niezapłaconych faktur). Wśród głosów z sali pojawiła się uwaga o hamującej roli regulacji rynkowych i monopolu w wielu branżach. Padła również optymistyczna uwaga, że wielkopolski biznes ma się dobrze, bo robi swoje, niezależnie od doniesień medialnych o krachu gospodarczym, a mottem podsumowującym dyskusję było stwierdzenie, że czasy kryzysu to nie jest czas na bylejakość.

Podpisując się pod powyższą opinią, dziękujemy naszym kontrahentom za owocną współpracę, która - obok innowacji, autorskiej technologii i kapitału intelektualnego - kształtuje dynamikę rozwoju Spółki. Dzięki tej dynamice znaleźliśmy się w gronie Gazel Biznesu 2011.

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
4.00 - (4 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się