Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Błysnąć jak "Diament Forbesa"

Opublikowano: 30-01-2012
Czas potrzebny do przeczytania: 1:45 min

Dywersyfikacja, nastawienie na eksport, prężność działania i niskie bezrobocie – to zdaniem autorów rankingu „Diamenty Forbesa 2012” charakteryzuje wielkopolską gospodarkę. W naszym regionie wyjątkowo gospodarne są firmy prawie ze wszystkich branż i sektorów. Sunrise System po raz drugi zajął wysokie 3. miejsce w swojej kategorii przychodów – ze wzrostem wyceny wartości w okresie 2008 – 2010 aż o 116,28%.

„Diamenty Forbesa” to ranking opierający się na wycenie przedsiębiorstw i pomiarze wzrostu ich wartości. Metodologię opracowali analitycy Dun&Bradstreet w porozumieniu z redakcją „Forbesa”, a dane finansowe rankingowanych przedsiębiorstw pochodzą z oficjalnych sprawozdań firm do KRS i informacji zebranych przez wywiadownię gospodarczą.
Analitycy zastosowali tzw. metodę szwajcarską, która łączy metodę majątkową i dochodową.

Ocenione zostały:

-  rentowność (na podstawie wskaźników EBIT i ROA);
-  płynność finansowa;
-  terminowe regulowanie płatności;
-  wynik finansowy;
-  wartość kapitałów własnych.

Obecność w rankingu Diamentów świadczy o pozytywnym ratingu firmy, a zastosowana metodologia pozwala oceniać, że rankingowane przedsiębiorstwa to wiarygodny partner. Na liście tegorocznych Diamentów znalazły się firmy o największym przeciętnym wzroście wartości (minimum 15%). Co istotne, oceniano genezę wyniku – w celu wyeliminowania z rankingu firm, dla których wzrost miał charakter sezonowy, jednorazowy czy był wynikiem zdarzeń nadzwyczajnych.

W tym roku w zestawieniu znalazło się znów mniej firm, niż w latach poprzednich – co jest pewnym wskaźnikiem stanu całej gospodarki. Dla porównania - w 2010 zestawienie objęło 2713 firm, w 2011 - 2058, a wszystkich  tegorocznych "Diamentów" jest 2051. Różnicę widać więc na przestrzeni dwóch lat, podczas których kryzys zweryfikował kondycję rynkową wielu dotąd mocno konkurencyjnych firm. Jednocześnie analitycy oceniają, że należymy do 25 rynków szybkiego wzrostu.

W naszej kategorii w zestawieniu znalazło się 205 wielkopolskich firm - Sunrise System zabłysnął na 3. miejscu po raz drugi. Gratulujemy pozostałym "Diamentom"!

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
4.25 - (8 głosów)
Komentarze
#1E-kreacja2012-02-13 07:45:15
Niezły wynik, gratulacje.
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się