Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Rynek reklamy internetowej wciąż ma się świetnie!

Opublikowano: 19-12-2011
Czas potrzebny do przeczytania: 2:55 min

Czym jest projekt AB AdEx?

Projekt AB AdEx realizowany jest systematycznie od 2007 roku przez IAB Polska wspólnie z PwC. W badaniu biorą udział wszystkie wiodące firmy internetowe. Oczywiście wyniki nie wyczerpują w pełni wydatków reklamowych w internecie, ponieważ na rynku istnieje również wiele małych i średnich podmiotów. Gdy mowa jest więc o wydatkach reklamowych, uwzględniane są budżety firm przeznaczane na zakup powierzchni reklamowej w internecie. Na wydatki te składają się zarówno przychody uczestników badania uzyskane z tytułu sprzedaży powierzchni reklamowej, jak i prowizje agencji z tego tytułu (tzw. kick-backi). Wydatki ujęte w badaniu mogą mieć zarówno charakter gotówkowy, jak i barterowy.

Ankiety zebrano w dniach 14 lipca – 10 listopada 2011. Dotyczą one danych z pierwszego półrocza 2011 roku oraz porównań historycznych, w tym korekty danych za 2010 rok (uwzględniono końcową wartość kick-back’ów za ten rok). Otrzymane rezultaty są cenną wskazówką i stanowią doskonałą bazę danych dla innych analiz dotyczących wydatków reklamowych.


Rezultaty

Jakie wnioski można wyciągnąć z badania? Oto najważniejsze z nich:
 
- wartość polskiego rynku reklamy on-line w pierwszym półroczu 2011 wyniosła 942 mln złotych, czyli o jedną czwartą (konkretnie 201 mln zł)więcej, niż w tym samym przedziale  2010 roku, wtedy było to 741 mln zł;
- rośnie rynek reklamy wideo (indeks wzrostu na poziomie 66%), podobnie jak wydatki na reklamę produktową;
- potwierdza się tendencja wzrostowa wartości rynku reklamy internetowej, jej dynamika utrzymuje się na poziomie, który osiągnął maksymalny wzrost zaobserwowany w zeszłym roku;
- reklama graficzna to nadal główny kanał reklamowy, stanowi blisko  40% udziału, niewiele ustępuje mu  marketing w wyszukiwarkach (SEM – 34%);
- dalsze miejsca zajmują ogłoszenia (18%) oraz marketing e-mail (7%), ale wszystkie one odnotowały wzrost, co obrazuje poniższe zestawienie, gdzie przykładowo H1'09 oznacza pierwszą połowa roku 2009:

Źródło: IAB Polska


Poszczególne branże

A jak wygląda to w podziale na poszczególne branże? Tu wciąż niewiele się zmienia. Top 3 - czyli finanse, motoryzacja oraz telekomunikacja - nadal generują prawie 40% wydatków na reklamę internetową.

Produkty szybko rotujące w punktach sprzedaży (FMCG) stanowią łącznie niemal jedną siódmą (14%) rynku, zaś dobra trwałe ponad dwukrotnie więcej (35%). Największe wzrosty na reklamę w stosunku do pierwszego półrocza 2010 roku odnotowały: chemia gospodarcza, farmaceutyki, odzież i handel. Obrazuje to poniższy podział na kategorie:

Źródło: IAB Polska


Przyszłość

Czy po zapoznaniu się  z tymi badaniami powinniśmy ulegać hurra optymizmowi? Wydaje się, że jednak nie, ponieważ wzrost rynku musi w końcu nieco wyhamować.

Na przykład Piotr Kowalczyk, Prezes Zarządu IAB Polska, stwierdził:


“począwszy już od trzeciego kwartału wyniki będą zdecydowanie słabsze. Piętno na nich odciśnie bowiem kolejna fala kryzysu ekonomicznego, która powoduje, że część firm ogranicza budżety reklamowe”,

dodając jednak również:


"można się spodziewać, że trend polegający na wciąż rosnącym udziale internetu w całym torcie reklamowym, powinien być kontynuowany. Internet od dłuższego już czasu jest tym medium, które napędza wzrost całej branży mediowej w Polsce".

Źródło: IAB Polska

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
4.20 - (5 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się