61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

"Od 2 dni w ogóle nie widzę linków..." Mity reklamy AdWords.

Opublikowano: 28-02-2011
Czas potrzebny do przeczytania: 4:35 min

Mit 1: Nie widzę swoich reklam. Kampania jest nieskuteczna. Za co ja płacę?
Na ruchliwej ulicy funkcjonuje sklep, do którego jednak nikt nie wchodzi, klienci jedynie na krótko przystają przed witryną. Co robi zatroskany o brak klientów sprzedawca? Zmienia wystrój lub całą koncepcję okna sklepu. Skoro klienci nie wchodzą do środka, witryna sklepu nie jest właściwa. I tak właśnie jest z linkami sponsorowanymi, które są często wyświetlane, ale nie klikane przez internautów. Spada ich jakość, obniża się również wynik jakości słów kluczowych, ceny rosną, a nawet – pewna grupa reklam zostaje wstrzymana dla użytkownika, który ogląda, ale nie klika w linki AdWords. Dany internauta nie jest widocznie zainteresowany wystrojem sklepu (wyświetlanymi reklamami), zatem dla niego specjalnie przygotujemy inny wystrój (wyświetlimy inne linki sponsorowane). Tak właśnie działa mechanizm AdWords.

Rozumiemy, że reklamodawcy chcą widzieć swoje reklamy i dlatego rozwiązaniem problemu z niewyświetlaniem linków sponsorowanych jest narzędzie podglądu reklam narzędzie podglądu reklam. Korzystajcie z narzędzia, znajdujcie reklamy i nie obniżajcie jakości własnej kampanii.

Mit 2: Nie warto kierować reklamy AdWords na wyszukiwarkę i strony partnerskie.
Warto, ale nie jednocześnie, nie w jednej kampanii. Inaczej bowiem dobiera się słowa kluczowe do kampanii kierowanej na wyszukiwarkę, a inaczej na strony partnerskie. Jeśli frazy z kampanii wyszukiwarkowej użyjemy również na stronach z treścią, reklamy mogą się pojawić na stronach... konkurencji reklamodawcy. Zasada doboru słów kluczowych jest następująca: do kampanii w Google dobieramy dużo szczegółowych fraz kluczowych, od jedno do kilku wyrazowych, mniej lub bardziej prestiżowych (zależy to od przyjętej strategii i branży reklamodawcy), pamiętając jednocześnie o wykluczających słowach kluczowych. Do kampanii na stronach z treścią dobieramy ogólne frazy (kategorie), wskazujące na temat witryny, do której chcemy kierować swoje reklamy. Na przykład reklamodawca z branży meblarskiej wybierać powinien takie słowa kluczowe do swoich dwóch kampanii:

- na Google.pl: meble, meble kuchenne tanio Poznań, meble wyprzedaż, ceny szafek pod telewizor

- na strony partnerskie: wystrój wnętrz, remonty mieszkań, aranżacje wnętrz itd.

Przygotowując kampanie na strony partnerskie, dobierajmy z rozwagą słowa kluczowe, a w trakcie kampanii wykluczajmy strony, które niekoniecznie pasują do działalności firmy i niekoniecznie chcemy na nich wyświetlać swoje reklamy.

Mit 3: Reklama Google jest nieskuteczna, konkurencja wyklikuje moje linki AdWords.
Bardzo możliwe, że konkurencja bądź inne osoby znające mechanizm AdWords wyklikują reklamy. Stąd na karcie „Skuteczność” rubryki nieprawidłowe kliknięcia i współczynnik nieprawidłowych kliknięć. Tutaj dostępne są dane o liczbie i procencie nieprawidłowych kliknięć w każdym dniu kampanii. Te nieuczciwe wejścia na stronę... nic nie kosztują, Google nie pobiera za nie pieniędzy z salda konta. Mechanizm wyłapywania nieprawidłowych kliknięć został dopracowany do tego stopnia, że istnieje swego rodzaju wzorzec zachowań nieuczciwych internautów i programów nabijających kliknięcia. Gdy dane kliknięcie pasuje do wzorca, statystyka „nieprawidłowe kliknięcia” wzbogaca się o dane, a saldo konta nie zostaje obciążone. M.in. tak Google dba o interesy swoich klientów.

Mit 4: Kampanie w linkach sponsorowanych są tylko dla bogatych firm, z dużymi budżetami na reklamę.
AdWords jest dla wszystkich. O sukcesie reklamodawców nie decyduje budżet na promocję, ale wiedza, rozwaga i doświadczenie osób prowadzących kampanie w linkach sponsorowanych. Oczywiście, są w AdWords frazy kluczowe, które mimo dobrych parametrów jakości kosztują kilka lub kilkanaście złotych za miejsce na dobrze eksponowanych pozycjach rankingu reklam. Jednak czy takie słowa zapewniają klientów, konwersje czy prestiż marce reklamodawcy? To już zupełnie inne kwestie, często nie związane w ogóle z miejscem w zestawieniu reklam czy wysokością budżetu na AdWords. Tworząc kampanie linków sponsorowanych, warto na wstępie dokładnie określić własne cele marketingowe, wskazać dobre i słabe strony oferty, skupić się na analizie fraz kluczowych, mieć na uwadze długi ogon fraz, dynamikę rozwoju języka, w którym reklamujemy - i w końcu - wsłuchiwać się w kierunki rozwoju reklamy w sieci. Na reklamę można wydać każde pieniądze i nie zyskać wiele. Warto mieć to na uwadze.

Przykład:
Jeśli na AdWords przeznaczamy mniejszą kwotę np. dwieście, trzysta złotych, to nie jest dobrym rozwiązaniem wybór wyrażeń ogólnych i często droższych. Warto skupić się na określeniu silnej strony własnej oferty i dobrać dużo fraz szczegółowych, dwu i kilku wyrazowych, skupionych silnie wokół tematu kampanii i grup reklam. Frazy powinniśmy podzielić bardzo dokładnie, przypisać im kilka tekstów reklam i stale optymalizować kampanie – analizować i jeszcze raz analizować wszystkie parametry w koncie AdWords. Internet, jak żadne inne medium, umożliwia rozwój firmom z nisz konsumenckich. Warto o tym pamiętać, określając budżet na promocję.

Autor
Jurek Maciej
Ocena artykułu
4.60 - (10 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się