Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Nagłówek 503 pomocny, gdy serwis jest niedostępny

Opublikowano: 31-01-2011
Czas potrzebny do przeczytania: 1:45 min
Często właściciele serwisów internetowych zastanawiają się, czy przerwa w działaniu witryny może negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie, czyli jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Takie przestoje są często nieuniknione (prace nad stroną, aktualizacje, zmiana serwera), a wszelkie nieprawidłowości w serwisie oczywiście mogą przełożyć się na efekty SEO - pozycje w SERP-ach, o ile roboty sieciowe nie zostaną o tym fakcie odpowiednio poinformowane.

Niewskazane jest, gdy podczas jakiejkolwiek awarii strony, zgłasza ona kod HTTP 404 (Nie znaleziono) bądź też status 200 OK z informacją o przerwie w działaniu. Lepszym rozwiązaniem jest zwrócenie dla niedziałającej strony nagłówka 503 (serwis chwilowo niedostępny), który informuje roboty wyszukiwarek internetowych, że przestoje w działaniu witryny są tymczasowe.

Googlebot, napotykając na stronę błędu 503, nie dokonają jej indeksacji, lecz powrócą do niej później. Dzięki temu można uniknąć zaindeksowania modernizowanych stron zawierających np. błędy MySQL-a, PHP-a, czy niedziałające linki, co mogłoby przeszkadzać w pozycjonowaniu.

Nagłówek 503 jest również pomocny przy różnych problemach z serwerem, np. podczas przekroczenia przepustowości, przestojów, czasowego wykorzystania strony zastępczej, czy jakichkolwiek innych błędów serwera. Podczas konserwacji serwera bardzo dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie kodu HTTP 503 przez inny, zapasowy.

Ważne jest jednak, aby nie stosować takiego rozwiązania na stałe. Ostatecznie może być to bowiem odebrane przez boty wyszukiwarek jako trwała niedostępność serwera, co poskutkuje wyindeksowywaniem stron serwisu.

Przykładowy kod pozwalający na ustawienie nagłówka 503 jest następujący:

header('HTTP/1.1 503 Service Temporarily Unavailable');

Dodatkowo, jeśli znany jest czas przestoju witryny, można określić to za pomocą opcjonalnego nagłówka:

header('Retry-After: 3600’);- podając długość przerwy w sekundach,
header('Retry-After: Sat, 8 Oct 2011 18:27:00 GMT'); - wskazując szacowaną datę ponownego uruchomienia witryny.

Podobnie, jak w sytuacji błędu 404, warto z myślą o użytkownikach stworzyć stronę informacyjną również w przypadku kodu stanu HTTP 503, na której to najbardziej pożądaną wiadomością będzie termin przywrócenia witryny.

Więcej informacji na temat statusu 503 i innych kodów HTTP można znaleźć w specyfikacji RFC 2616.

Źródło: GoogleWebmasterCentral
Autor
Karolina Grzesiak
Ocena artykułu
4.42 - (12 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się