Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Google - wyszukiwanie głosowe już po polsku

Opublikowano: 30-11-2010
Czas potrzebny do przeczytania: 1:20 min
Wyszukiwanie głosowe zostało zaprezentowane przez Google już dwa lata temu. Wówczas jednak można było wydawać polecenia wyłącznie w języku angielskim. W kolejnych miesiącach stopniowo powiększano liczbę języków, między innymi o chiński czy japoński (ze względu na dużą liczbę użytkowników mobilnego Internetu w tych krajach).

Teraz w końcu wyszukiwanie głosowe trafia również do Polski. Wyszukiwanie głosowe ma przyspieszać proces uzyskiwania informacji. Zamiast wpisywać długą frazę na klawiaturze telefonu, możemy ją wypowiedzieć.

Google Voice Search działa na telefonach z Androidem 2.1 i 2.2, oraz na iPhone'ie. Na ten ostatni trzeba pobrać aplikację Google Mobile App.

Jak działa wyszukiwanie głosowe w Google?

Po wypowiedzeniu frazy trafia ona na serwery Google, gdzie jest przetwarzana na formę pisemną. Następnie wyszukiwanie dokonuje się w "tradycyjny" sposób.

Próbki głosu użytkowników są przechowywane przez koncern przez dwa lata, aby pomóc w ulepszaniu usługi (niezbędne jest porównanie różnych wzorców mowy, akcentów, itd). Próbki te są całkowicie anonimowe i w żaden sposób nie można połączyć ich z samym użytkownikiem.

W ciągu dwóch lat koncern chce wprowadzić tłumaczenie rozmów telefonicznych prowadzonych w różnych językach w czasie rzeczywistym. Google twierdzi, że wyszukiwanie głosowe stanowi 25% całości sposobów wyszukiwania. To sporo jak na dwa lata obecności usługi na rynku.
Autor
Monika Kowalczyk
Ocena artykułu
4.40 - (5 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się