Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Google scholar – pomoc naukowa

Opublikowano: 08-07-2010
Czas potrzebny do przeczytania: 1:30 min

Google Scholar to wyszukiwarka tekstów naukowych. Znacznie ułatwia znalezienie publikacji, recenzji czy artykułów z wielu dziedzin wiedzy. Dzięki niej możemy przeszukać wiele źródeł (prac naukowych, książek, streszczeń, artykułów pochodzących z wydawnictw naukowych, uniwersytetów, organizacji akademickich itp.) w jednym miejscu.

Google Scholar jest nie tylko nieocenioną pomocą dla zabieganych studentów i ludzi nauki, ale także ciekawym pomysłem na spopularyzowanie materiałów poszczególnych wydawnictw czy udostępnienie zasobów bibliotecznych. Użytkownicy w łatwy sposób znajdą poszukiwane materiały za pośrednictwem poszczególnych komend sortujących zapytanie według tytułu, autora czy kategorii. Ciekawą opcją jest wyszukiwanie najnowszych badań z danej dziedziny – wystarczy kliknąć link „najnowsze prace” z prawej strony ekranu zwracanych wyników, a zostaną one raz jeszcze posortowane według nowszych materiałów.

Korzystając z tej opcji musimy wiedzieć, że istotna jest nie tylko data wydania artykułu, ale także reputacja autora, waga publikacji, która zawiera pracę i częstość jego cytowania w innych materiałach naukowych – to podawany przez Google sposób na wyznaczanie pozycji w rankingu. Dla odwiedzających stronę http://scholar.google.pl po raz pierwszy, zastanawiającym wydać się może widniejące poniżej okna wyszukiwania zdanie: „Stań na ramionach olbrzymów” – Google wyjaśnia, że wbrew pierwszemu skojarzeniu, to nie on jest rzeczonym olbrzymem. Sentencja ta wyraża przeświadczenie, iż każde odkrycie naukowe bazuje na odkryciach poprzedników i jest parafrazą wypowiedzi Isaaca Newtona: „widziałem dalej, gdyż stałem na ramionach gigantów”. A więc… do nauki!

Źródło: Google Scholar

Autor
Sunrise System
Ocena artykułu
5.00 - (1 głos)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się