Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Powiedz o sobie tylko tyle, ile chcesz

Opublikowano: 25-06-2010
Czas potrzebny do przeczytania: 1:40 min

Wiele kontrowersji od samego początku budzi narzędzie GoogleAnalytics, a dokładniej jego funkcje pozwalające z dużą dokładnością "wyśledzić" osoby odwiedzających stronę, na której te statystyki są zainstalowane.

Nie tyle wychodząc na przeciw oczekiwaniom internautów, co pod naciskami wielu środowisk dbających o ochronę danych i bezpieczeństwo w sieci, Google oddało w nasze ręce wtyczkę do przeglądarek internetowych o nazwie Google Analytics Opt-out Browser Add-on.

Jej głównym celem jest blokowanie skryptu zbierającego o nas dane. Dzięki temu ani Google ani właściciele, czy administratorzy stron, nie zbierają informacji na temat naszych odwiedzin i nas samych.

Wtyczka dostępna jest dla przeglądarek: Internet Explorer, Firefox oraz Chrome- programiści koncernu z Moutain View pominęli użytkowników przeglądarek Opera oraz Safari. Sama obsługa wtyczki jest banalnie prosta i nie daje nam za dużego wyboru: albo jest włączona, albo nie- nie mamy możliwości jakiejkolwiek dodatkowej konfiguracji.

Wiadomo również, że na podstawie nr IP GoogleAnalytics z dużą dokładnością jest w stanie umiejscowić geograficznie pochodzenie odwiedzających stronę. Webmasterzy otrzymali teraz jednak narzędzie IP masking, które obcina adresy IP uniemożliwiając tym samym dokładne zlokalizowanie userów. Oczywiście korzystanie z IP masking jest dobrowolne. Osobiście uważam, że niewielu webmasterów zdecyduje się go używać.

Obie informacje mają dwie strony: z jednej jest to duży pozytyw dla tych wszystkich, którzy cenią sobie swoją prywatność w sieci. Drugą stroną medalu są niedogodności dla osób i firm dla których informacje ze statystyk Google stanowiły ważny element planowania strategi biznesowej i marketingowej- oto od tond dane z Analytics mogą stracić po części na wiarygodności, co może utrudnić planowanie SEM.

Link do wtyczki Google Analytics Opt-out Browser Add-on znaleźć można tutaj.

Autor
Sunrise System
Ocena artykułu
5.00 - (1 głos)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się