Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Pozorne błędy 404 w narzędziach dla webmasterów Google

Opublikowano: 17-06-2010
Czas potrzebny do przeczytania: 1:10 min

Gdy do serwera wysłane zostaje żądanie udostępnienia nieistniejącej strony witryny, serwer w odpowiedzi zwraca błąd 404 (nie znaleziono). Jest to jednoznaczna informacja dla wyszukiwarek, że strona jest niedostępna i nie należy jej indeksować.

Oprócz zwrócenia kodu 404 dla nieistniejącej strony, serwer zwraca stronę błędu (standardową z komunikatem „Not Found” lub niestandardową , podająca dodatkowe informacje o witrynie, czyli bardziej przyjazną użytkownikom). Nie działa to jednak w drugą stronę. Jeżeli strona zawiera informację o błędzie 404, wcale nie musi to oznaczać, że jest to strona błędu 404.

Zwrócenie kodu 200 nieistniejącej strony bądź też przekierowanie jej do strony głównej może być źródłem problemów w pozycjonowaniu. Sytuacja taka określana jest mianem pozornych błędów 404.

W ostatnim czasie taka informacja została dodana do sekcji Błędy indeksowania narzędzi dla webmasterów Google, jako kolejna z możliwych przyczyn niemożności zaindeksowania danej strony.

Oprócz listy adresów URL pozornych błędów 404, Google podaje informację o szczegółach danego problemu. Mogą to być:

- treść typowa dla błędu 404,
- przekierowywanie do strony błędu.

Google zaleca, aby nieistniejące strony zwracały kod 404 lub 410, a nie tylko informowały o braku dostępu. Z punktu widzenia pozycjonowania należy zatem pamiętać o odpowiednim skonfigurowaniu kodu odpowiedzi. Wówczas taka strona nie będzie pobierana przez wyszukiwarki, ani w rezultacie indeksowana.

Dzięki temu zapobiegniemy opóźnieniom wykrycia wartościowych stron z unikalnymi treściami lub zmniejszeniu częstotliwości ich odwiedzania. Co może przełożyć się na efekty, jakie przenosi pozycjonowanie.

Źródło: GoogleWebmasterCentral, Google

Autor
Karolina Grzesiak
Ocena artykułu
3.00 - (2 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się