Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Apple vs Adobe... rozpętała się wojna

Opublikowano: 25-05-2010
Czas potrzebny do przeczytania: 1:30 min

Nie od dziś wiadomo, że dla wielu jednym z mankamentów urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka był brak obsługi technologii Flash. Całą sytuację zaognił w kwietniu Steve Jobs stwierdzając, że to co daje nam Flash z powodzeniem zastąpić można poprzez tworzenie stron i aplikacji w HTML5 wraz z wykorzystaniem kodeka H.264.

Adobe odpiera zarzuty twierdząc, że obecnie trzy czwarte serwisów video opartych jest na technologi Flash, dodatkowo język HTML5 jest jeszcze bardzo niedopracowany, a stosowanie go na szeroką skalę wręcz niemożliwe, dlatego to Apple powinno się dostosować.

Całą sytuację można by odebrać jako zwykłe przekomarzanie się koncernów - ich działania marketingowe, gdyby nie... pierwsi dezerterzy: magazyn online Sports Ilustrated przedstawił już swoją wersję opartą w całości na HTML5. Wydawca magazynu wired.com również zdradził, że ma przygotowaną wersję serwisu alternatywną względem Flash, aczkolwiek jeszcze w ukryciu. Zaznaczyć należy, że oba wspomniane przykłady to liczący się gracze na rynku internetowym USA.

Główny argument webmasterów: urządzenia Apple zagarnęły już sporą część rynku internetowego, a właściciele stron i serwisów WWW oraz reklamodawcy nie chcą tracić tak dużej grupy klientów ze względu na brak zgodności z urządzeniami o nazwie rozpoczynającej się od "i".

Czas pokaże, czy popularność urządzeń Apple doprowadzi do śmierci technologi Flash - na pierwszy ogień bez wątpienia trafi rynek USA, gdzie te urządzenia są najpopularniejsze, ale zapewne i reszta świata podąży szybko za trendem.

Pytanie, jaki będzie to trend i po czyjej myśli będzie się kształtował: Apple czy Adobe?

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
5.00 - (1 głos)
Komentarze
#1Mar2010-07-19 08:31:35
Wygląda na to ze apple boi się konkurencji i gra nieuczciwie blokując wszystko co zagraza. Skoro tak grają w open web to niech nie blokują a uczciwąwalką zbudująlepsze narzędzia i frameworks do budowy apps. Najłatwiej poblokować i liczyć ze przestanie się liczyć ......
żenujące posunięcie Apple !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się