Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Nikt się nie dowie, czego szukałeś... szyfrowana wyszukiwarka Google

Opublikowano: 25-05-2010
Czas potrzebny do przeczytania: 1:10 min

Nawet mało doświadczony haker jest w stanie podsłuchać nieszyfrowane zapytania, jakie wyszukiwarce Google zadają użytkownicy sieci. Tym samym nasze kwerendy nie są do końca takie bezpieczne. Może wielu osobom nie sprawia to żadnego problemu, ale zapewne znajdzie się grono użytkowników, którzy czują się z tą świadomością co najmniej niezręcznie.

Wychodząc naprzeciw naszej potrzebie prywatności Google uruchomiło obsługę protokołu HTTPS! Jak zwykle bywa z tego typu nowinkami, usługa dostępna jest na razie wyłącznie dla domeny google.com i oznaczona jako wersja beta. Aby ją przetestować, wystarczy odwiedzić https://www.google.com.

Co prawda możliwe jest nadal wyśledzenie sposobu wywołania wyszukiwarki, ale zapytanie pozostaje ukryte - szyfrowane dla sieciowych podglądaczy, podobnie jak każdy referrer (odnośnik do serwisów internetowych wyświetlający się na stronie wyników wyszukiwania).

Utrudni to nieco pozycjonowanie - nie będziemy mieli dostępu do informacji po jakich zapytaniach internauci odwiedzili naszą stronę. Dla doświadczonej agencji SEO nie jest to jednak duży problem - pozycje stron naszych Klientów nie są zagrożone przez tę zmianę.

Wyszukiwania przy użyciu protokołu SSL znacząco obciążają serwery Google, więc póki co nie możemy się spodziewać wprowadzenia takiej opcji do regionalnych wyszukiwarek Google, w tym google.pl. Również metody pozycjonowania na razie nie ulegną zmianom w związku z tą informacją.

Za to wszyscy użytkownicy Gmail od początku roku niejako zmuszeni zostali do szyfrowania SSL, które jest ustawione obecnie jako domyślne - nawet nie wpisując "https" przekierowani zostaniemy do chronionej wersji serwisu.

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
5.00 - (2 głosy)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się