Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

CPC vs. CPM; spór o miejsce na stronie

Opublikowano: 18-05-2010
Czas potrzebny do przeczytania: 3:05 min

Najpopularniejszym sposobem rozliczania kampanii AdWords jest model CPC (ang. cost per click – płatność za kliknięcie). Za każdym razem gdy internauta kliknie w reklamę sponsorowaną z konta kampanii pobierana jest kwota adekwatna do pozycji reklamy, jakości słowa kluczowego i zasugerowanym w licytacji maks. CPC.

CPC vs. CPM; wprowadzenie

Model CPC dominuje niepodzielnie w kampaniach kierowanych na wyszukiwarkę Google.

Źródło: www.freeimages.com

Nieco inaczej może wyglądać licytacja w kampanii kierowanej na sieci Google, w miejscach docelowych i kampaniach remarketingowych. Tutaj mamy do czynienia zarówno z modelem CPC, jak i z modelem CPM (ang. cost per thousand – płatność za 1 000 wyświetleń reklam).

Wybranie metody CPM sugeruje się reklamodawcom, którym zależy na szerokim rozpropagowaniu marki. Tutaj nie płaci się za wejście, a jedynie za tysiąc wyświetleń. W modelu CPM możemy więc nie uzyskać żadnego wejścia, zyskujemy za to wiele wyświetleń, budując świadomość marki wśród potencjalnych konsumentów. Przy okazji tych zasad warto również wspomnieć o nieco innym sposobie tworzenia tekstów reklam. W kampanii kierowanej na wyszukiwarkę (tylko model CPC) eksponujemy najczęściej konkretne produkty czy usługi. Powód? Chcemy przyciągnąć do strony użytkownika i zachęcić do wykonania żądanej akcji. Natomiast jeśli korzystamy z kampanii w sieciach (model CPM) powinniśmy przyjąć inną strategię i eksponować przede wszystkim nazwę firmy, markę czy wybraną linię produktów lub hasło reklamowe. W ten sposób budujemy świadomość marki, która zaowocuje w kolejnych miesiącach i latach istnienia firmy czy marki.

Poniżej:

- przykład reklamy kierowanej na wyszukiwarkę lub sieć kontekstową (model CPC);

 

 

 

- przykład reklamy kierowanej na sieć kontekstową (model CPM)

 

 

 

CPC vs. CPM; rywalizacja

Model CPM opiera się na zasugerowaniu, ile maksymalnie chcemy zapłacić za 1 000 wyświetleń reklam w sieciach kontekstowych Google. Przypomnę tylko, w modelu CPC płacimy za kliknięcia. Mając na uwadze te różnicę, widać wyraźnie, że w tym momencie dochodzi do konfliktu dwóch różnych sposobów konkurowania o miejsce i pozycję linku sponsorowanego. Jak bowiem rozliczyć oba modele, skoro rywalizując między sobą w jednej przestrzeni (witryna reklamowa), różnią się od siebie diametralnie?

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi efektywny CPM.

CPC vs. CPM; zgoda

Google wskazuje wyraźnie, że żaden model rozliczania nie ma przewagi nad drugim. System AdWords dla oceny, który z dwóch linków sponsorowanych rozliczanych poprzez CPC i CPM zajmie miejsce reklamowe, wykorzystuje tzw. efektywny CPM – eCPM.

W sytuacji gdy mamy do czynienia z rozliczaniem reklam poprzez każde jedno kliknięcie (model CPC), system rankingowy AdWords przelicza model CPC na eCPM, uwzględniając stawkę w licytacji, współczynnik klikalności oraz szereg innych dodatkowych elementów, których Google nie ujawnia reklamodawcy. W ten sposób powstaje efektywny koszt tysiąca wyświetleń reklamy rozliczanej przez CPC. Po wykonaniu tych obliczeń oba odrębne modele zyskują wspólny mianownik (eCPM) a Google w kolejnych krokach porównuje oba parametry i reklama o najwyższej pozycji w rankingu zdobywa przestrzeń reklamową na stronie i jest wyświetlana użytkownikowi.

Naturalnie porównywanie dwóch eCPM ma miejsca za każdym razem, gdy strona docelowa udziela powierzchni reklamowej linkom sponsorowanym Google AdWords. Rywalizacja trwa zatem aż do wyczerpania środków w budżecie dziennym.
Autor
Jurek Maciej
Ocena artykułu
4.13 - (8 głosów)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się