Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

SEO, szukanie pracy i pośredniak bez kolejek...

Opublikowano: 11-02-2010
Czas potrzebny do przeczytania: 1:30 min

Pośredniak bez kolejek...czyli Internet. O przewadze aktywnego szukania pracy przez Internet nad biernym oczekiwaniem na ofertę z urzędu pracy nie trzeba nikogo przekonywać. Kto miał "przyjemność" o świcie biec do okienka, by się zarejestrować i funkcjonować z urzędowym statusem "bezrobotny", szczególnie doceni relatywnie mniej stresujące wertowanie serwisów pracy.

Ale internetowe poszukiwanie pracy już dawno nie polega tylko na oglądaniu ogłoszeń zamieszczonych w portalach. Pracodawca - lub pracownik - XXI wieku kryje się bowiem ... w Google. Wystarczy wpisać stosowne słowo kluczowe - i okazuje się, że na trudnym obecnie dla poszukujących rynku pracy można znaleźć ciekawe propozycje w postaci na przykład linku sponsorowanego. Warto wyszukiwać przy pomocy fraz ogólnych, ale precyzyjnie dopasowane rezultaty dają najczęściej dłuższe zapytania, w tym długie ogony, np. nazwa stanowiska+ miasto.

Na popularności - z racji skutecznego łączenia szukających i pracodawców - zyskują także inicjatywy w postaci ankiet rekrutacyjnych, wirtualnych targów pracy oraz wyłuskiwania ciekawych kandydatów z serwisów społecznościowych nastawionych na kontakty zawodowe. Warto w tym miejscu podkreślić, że własny profil, na przykład na GoldenLine, może się również pozycjonować w naturalnych wynikach Google - nie tylko na imię i nazwisko, lecz także na nazwę konkretnego stanowiska / celu zawodowego. Dzięki temu pracodawca może szybko znaleźć w wyszukiwarce osoby, które potencjalnie chciałby zaprosić na rozmowę. Na tej samej zasadzie w Internecie owocny okazuje się head hunting, czyli polowanie na utalentowane osoby w branży w celu "wyjęcia" ich z macierzystych firm.

Jeżeli zatem ktoś usilnie poszukuje pracy, powinien zastanowić się, jakie słowo kluczowe najlepiej go etykietuje - i jak wykorzystać pozycjonowanie, by zostać znalezionym.

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
5.00 - (1 głos)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się