61 655 95 55
Wyższy standard skuteczności
Blog
Informacje z branży i życia firmy
Wybierz dziedzinę

Rel="canonical" - i duplikaty nie takie straszne

Opublikowano: 29-01-2010
Czas potrzebny do przeczytania: 2:00 min

Nasi klienci często pytają, w jaki sposób można poradzić sobie z obostrzeniami Google dotyczącymi duplicate content - często powielają bowiem ciekawe, autorskie treści dotyczące swojej oferty czy działalności na kilku różnych podstronach serwisu. Z puntu widzenia pozycjonowania nie jest to dobre rozwiązanie, jednak jak najbardziej zrozumiałe: jeśli jakiś tekst jest marketingowo skuteczny, a dodatkowo bardzo trafny - istnieje pokusa, by go eksponować w różnych miejscach. Duplicate content ma miejsce także, gdy do adresów strony dodawane są różne zmienne, np. numer trackingowy, identyfikator sesji czy rodzaj sortowania, a zawartość jest niemalże identyczna, np.:

http://nazwa-strony.pl/produkt.php?id=laptopy
i http://nazwa-strony.pl/produkt.php?id=laptopy&sort=asc

przy założeniu, że wszystkie produkty wyświetlane są na jednej stronie.

Wyszukiwarka rządzi się jednak swoimi prawami: indeksowane strony powinny być unikalne - tak, aby użytkownicy mieli możliwość dotrzeć do jak największej puli wyników nie tylko adekwatnych do zapytania, lecz także zróżnicowanych. Z tego względu potrzeba dwu- czy kilkakrotnego wykorzystania tych samych treści na różnych stronach oznacza, że należy wskazać wyszukiwarce strony preferowane do indeksowania.

Są sytuacje i serwisy, gdy standardowe metody, które mogłyby zniwelować negatywny wpływ duplicate content na pozycjonowanie, nie mogą być zastosowane - na przykład: przekierowanie 301 może spowodować nieprawidłowości w działaniu sklepu internetowego. W takich przypadkach pomocne są tzw. "canonicale", czyli użycie tagu:
<link rel=”canonical” href=”http://www.przykładowastrona.pl/” >

gdzie wskazany URL jest tym preferowanym do indeksowania.

Co ważne, powyższy tag można już stosować przy stronach o różnych domenach, na przykład www.przykładowastrona.pl i www.duplicatecontent.com. Można je oczywiście także wykorzystywać w przypadku zduplikowania treści na subdomenach, dla przykładu:

- przykładowastrona.com
- www.przykładowastrona.com
- przykładowastrona.com/
- www.przykładowastrona.com/
- przykładowastrona.com/index.php
- www.przykładowastrona.com/index.php
- przykładowastrona.com/index.html
- www.przykładowastrona.com/index.html

oraz w przypadku protokołów http i https.

Więcej na tematy powiązane z zagadnieniem: Niemile widziany duplicate content.

Autor
Małgorzata Kucharska
Ocena artykułu
5.00 - (1 głos)
Komentarze
Dodaj komentarz
Ostrzeżenie: Uwaga na firmę o podobnej nazwie! Więcej...
Zapoznałem się